Az érzelmek és a döntések kapcsolatát állítja középpontba az ELTE PPK Affektív Pszichológia Tanszék, az ELTE Pszichológiai Doktori Iskola Magatartáspszichológiai Program és az ELTE Illyés Sándor Szakkollégium által szervezett szakmai rendezvény, amely az Illyés Sándor Emléknapok konferenciasorozat hagyományát folytatva idén megújult formában várja az érdeklődőket.
Az eseményen tanórák és előadások keretében arra keresik többek között a választ, hogy vajon érzelmi vagy logikai alapon hozzuk-e meg döntéseinket, milyen szerepet játszik az érzelmi tudatosság a rezilienciában, vagy hogyan befolyásolja az önmagunk iránti együttérzés a választásainkat. Szó esik még az okos érzelmekről, az érzelmek pozitív irányba fordításának lehetőségeiről, valamint arról is, miként hathat a mesterséges intelligencia az érzelmeinken keresztül a döntéshozatalra. A rendezvényhez egy érzelemszabályozás workshop is kapcsolódik, amely gyakorlati eszközöket kínál az érdeklődők számára.
Az esemény egyik kiemelt programpontja Az én vendégem beszélgetéssorozat részeként valósul meg: Al Ghaoui Hesna médiapszichológus, író és egykori háborús tudósító lesz Bányai Éva vendége.
A beszélgetés az érzelmek szerepét vizsgálja a traumák feldolgozásában, személyes történeteken és szakmai tapasztalatokon keresztül. A programot követően lehetőség lesz a szerző legutóbb megjelent könyvének, a Miért pont én? – Sorsfordító történetek című kötetnek a megvásárlására, amelyet a szerző a helyszínen dedikál is.
Időpont: 2026. március 16-19.
Helyszín: ELTE PPK (1064 Budapest, Izabella u. 46.)
A részvétel ingyenes, előzetes regisztráció nem szükséges.
Előzetes program
MÁRCIUS 16. HÉTFŐ
10:00-11:30 – Katalin Varga – Ethical decision making: emotion or logic? (116-os terem)
12:00-13:30 – Student Flash Talks (angol nyelven) – moderátor: Cserjési Renáta, Kekecs Zoltán (116-os terem)
13:45-15:15 – Veres-Székely Anna – Tükröm, tükröm… Érzelemszabályozás workshop (305-ös terem)
16:00-17:30 – Veres-Székely Anna – The role of emotional consciousness in resilience (216-os terem)
17:30-19:00 – Andrei Morales – Making decision with self-compassion (216-os terem)
MÁRCIUS 17. KEDD
10:15-11:15 Kerekasztal-beszélgetés (angol nyelven) – Kutatói motivációk – Aczél Balázs, Ferentzi Eszter, Ilyés Alex, Szászi Barnabás, moderátor: Dianovics Dominik (301-es terem)
12:00-13:00 – Dúll Andrea – Környezetpszichológia poszterszekció (1. emeleti aula)
16:30-18:00 – Mérő László – Okos érzelmek – előadás és beszélgetés a témáról (216-os terem)
MÁRCIUS 18. SZERDA
11:00-12:15 – Andrek Andrea – Perinatális poszterszekció (1. emeleti aula)
13:00-14:30 – Reguly Gyula – How AI might influence our decisions through emotions (P1-es terem)
15:00-16:30 – Kolumbán Pál – A döntéstől a szokásig (6-os terem)
MÁRCIUS 19. CSÜTÖRTÖK
10:15-13:15 – Varga Katalin – Hogyan döntünk: hol szüljünk? (Budai Perinatális Központ)
10:15-11:45 – Bányai Éva – Az érzelmek pozitívba fordítása: Aktív éber hipnózis (301-es terem)
18:00-20:00 – OKLEVELEK ÁTADÁSA ÉS ZÁRÓESEMÉNY – moderátor: Bányai Éva (301-es terem)
Az én vendégem: Al Ghaoui Hesna – Bányai Éva