Szakirányú továbbképzések

Felvételizőknek - Szakirányú továbbképzések


A 2024/2025-es tanév őszi félévére meghirdetett szakirányú továbbképzések és tanfolyamok:

Szakirányú továbbképzések

önköltség összege (Ft/félév)

addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája

213.000

alkalmazott viselkedéselemzés

336.000

általános és családügyi mediáció (közvetítés)

213.000

ember–környezet tranzakció szakpszichológia

224.000

fejlesztőpedagógus

202.000

igazságügyi klinikai szakpszichológus

246.000

közoktatási vezető és pedagógus szakvizsga

202.000

meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó

235.000

mentortanár

202.000

módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban

202.000

múzeumpedagógiai szaktanácsadó

213.000

pedagógiai szakpszichológus

235.000

pedagógus szakvizsga a következő választható modulokkal:
- preventív és korrektív pedagógia, pszichológia
- mentori, vezetőtanári feladatokra való felkészítés
- tehetséggondozás, tehetségfejlesztés
- pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban*

202.000

perinatális szaktanácsadó

213.000

stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó

350.000

szexuálpszichológiai szakpszichológus

325.000

tanácsadó szakpszichológus

325.000

tehetségfejlesztő szaktanácsadó

202.000

Tanfolyamok (tanúsítványt, és nem oklevelet adó képzések)

 

pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban*

202.000

perinatális tanácsadó

213.000

*A „Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban” nevű modult a kar az OTP Fáy András Alapítvánnyal való együttműködés keretében hirdeti, a tanfolyami résztvevők és a pedagógus szakvizsga azonos nevű választható tanulmányi területének hallgatói az Alapítvány támogatásának jóvoltából kedvezményes áron végezhetik el a képzést, amely a pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzés mindenkori féléves önköltségének 20%-a.

A jelentkezés határideje a 2024/2025-ös tanév őszi félévére meghirdetett tanácsadó szakpszichológus szakirányú továbbképzés esetében: 2024. május 12., 24:00 óra.

A jelentkezés határideje a 2024/2025-ös tanév őszi félévére meghirdetett további szakpszichológus szakirányú továbbképzések és az alkalmazott viselkedéselemzés, általános és családügyi mediáció (közvetítés), meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó, perinatális szaktanácsadó szakirányú továbbképzés és perinatális tanácsadó tanfolyam esetében: 2024. május 31., 24:00 óra.

A jelentkezés határideje a 2024/2025-ös tanév őszi félévére meghirdetett pedagógus szakirányú továbbképzések, a múzeumpedagógiai szaktanácsadó szakirányú továbbképzés és pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban tanfolyam esetében: 2024. június 15., 24:00 óra.

Jelentkezni elektronikusan lehet, a jelentkezési lapot A JELENTKEZÉS MÓDJA cím alatt tesszük közzé.

A képzésekről szóló részletes tájékoztatás a lenyíló blokkokban érhető el. Kérjük, hogy olvassa el a képzés leírását és lenyíló blokkokban található további tájékoztatókat is, mielőtt hozzáfog az elektronikus jelentkezési lap kitöltéséhez, mivel fontos információkat tartalmaznak (pl. bemeneti feltételek, feltöltendő dokumentumok)!

Honlapunkon tájékozódhat a képzések tanterveiről is.

A szakirányú továbbképzésekre történő jelentkezésekkel kapcsolatban további információ kérhető az alábbi elérhetőségeken:
ELTE Pedagógiai és Pszichológia Kar, Tanulmányi Hivatal Oktatásszervezési Iroda
e-mailcím: felveteli@ppk.elte.hu ; tel.: 1/461-4500/3476

A jelentkezés módja és szabályai

A jelentkezéseket elektronikus jelentkezési lapon lehet benyújtani. (A linkre kattintva elérhető.)

A jelentkezési anyaghoz szükséges dokumentumokat is elektronikus formában kell csatolni (szkennelt pdf dokumentumként, vagy olvasható, jó felbontású képfájlként; a szakmai önéletrajzokat akár word formátumban). A határidő után beérkező, hiányos, valamint e-mailben, faxon vagy postai úton küldött, illetve személyesen benyújtott jelentkezéseket nem áll módunkban elfogadni.

Az elektronikus jelentkezéssel kapcsolatos fontos tudnivalók:

  • Felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben Ön az alábbi e-mail kiszolgálók egyikét használja, a visszaigazolásokat, értesítéseket esetleg nem fogja megkapni: hotmail.com, yahoo.com, outlook.com, live.com, mivel beállításuk alapján az ELTE címeiről érkező leveleket előfordul, hogy időszakosan nem fogadják.
  • Az online jelentkezési űrlapon első lépésben a tervezett szakirányú továbbképzést szíveskedjék kiválasztani az első rovat legördülő menüjéből, és csak ezután fogjon hozzá az űrlap kitöltéséhez.
  • Sikeres jelentkezéskor rendszerünk minden esetben automatikus rendszerüzenetet küld az űrlapon megadott e-mail címére. Ha nem találja a beérkező levelek között a rendszerüzenetet, kérjük, hogy nézze át a spam mappáját, mert előfordulhat, hogy szolgáltatójának erős spamszűrési beállítása miatt rendszerüzenetünk postafiókjának levélszemete közé kerül.
  • Hibásan kitöltött űrlap vagy hiányosan csatolt dokumentumok esetében az „Űrlap mentése” gombra kattintva rendszerünk nem engedi elmenteni, vagyis leadni a jelentkezést. Kérjük, nézze át az űrlapot, korrigálja a hibát (hiányzó adat, hiányzó dokumentum csatolás), mert ellenkező esetben a regisztrációja nem történik meg.
  • Ha egy felvételi eljárásban képzésenként külön, teljes jelentkezési dokumentáció benyújtásával több szakra is jelentkezik, akkor kérjük, hogy:
    • a jelentkezési lapokon az erre szolgáló rovatban tüntesse fel a jelentkezési rangsorszámot, ha csak egy szakon szeretné a tanulmányait megkezdeni.
    • a jelentkezési lapok megjegyzés mezőiben tüntesse fel, hogy valamennyi, tervezett képzésre felvételt kíván nyerni, ha párhuzamosan több képzésen is szeretne tanulmányokat folytatni.

ADATKEZELÉSI TÁJÉKOZTATÓ szakirányú továbbképzésre történő jelentkezéssel kapcsolatban



Beküldendő dokumentumok

Minden képzés esetében kötelezően beküldendő dokumentum:

  1. oklevél másolata (kivétel: perinatális tanácsadó felnőttképzési tanfolyam esetében oklevél helyett elegendő az érettségi bizonyítvány),
  2. szakmai önéletrajz,
  3. a jelentkezési díj (9000,- Ft) befizetéséről szóló bizonylat másolata.

További beküldendő dokumentumok szakonként

addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája

szakmai gyakorlat vagy a szakpszichológusi végzettség igazolása

alkalmazott viselkedéselemzés

nem kötelező, de feltölthető dokumentum: angol nyelvtudás igazolása

általános és családügyi mediáció (közvetítés)

-

ember–környezet tranzakció szakpszichológia

motivációs levél;

nem kötelező, de feltölthető dokumentumok: publikációs lista, publikáció

fejlesztőpedagógus

szakmai gyakorlat igazolása

igazságügyi klinikai szakpszichológus

szakpszichológusi szakvizsga bizonyítvány

közoktatási vezető és pedagógus szakvizsga

szakmai gyakorlat igazolása

meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó

szakmai gyakorlat igazolása

mentortanár

szakmai gyakorlat igazolása,

pedagógus szakvizsgát igazoló oklevél

módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban

szakmai gyakorlat igazolása

múzeumpedagógiai szaktanácsadó

-

pedagógiai szakpszichológus

szakmai gyakorlat igazolása,

motivációs levél

pedagógus szakvizsga bármelyik választható modullal

szakmai gyakorlat igazolása

perinatális szaktanácsadó

szakmai gyakorlat igazolása

stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó

egyeztetés alatt

szexuálpszichológiai szakpszichológus

-

tanácsadó szakpszichológus

szakmai gyakorlat igazolása

tehetségfejlesztő szaktanácsadó

-

Tanfolyamok

(tanúsítványt, és nem oklevelet adó képzések)

 

pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban

-

perinatális tanácsadó

Dokumentumtípusonként néhány kiegészítő információ:

  • oklevélmásolat: csak az adott képzésleírásban feltüntetett végzettséget igazoló dokumentum feltöltése kötelező, de a rendszer megengedi több fájl feltöltését is, ha úgy látja, hogy releváns lehet, egyéb végzettségeit is igazolhatja; külföldön szerzett végzettség esetén a honosításról szóló dokumentumot is kérjük beküldeni, ha honosítás még nem történt, akkor a továbbtanulási célú elismeréshez kérjük a végzettséghez kapcsolódó tárgylista feltöltését is és angoltól eltérő nyelven kiállított dokumentumok esetén a hivatalos magyar (vagy angol) fordítást.
  • szakmai önéletrajz: nincs formai megkötés a rövid szakmai önéletrajz elkészítéséhez, a kész önéletrajz feltölthető pdf., jpg, vagy akár word formátumban is.
  • a jelentkezési díj befizetéséről szóló bizonylat másolata: a jelentkezési díj befizetésével kapcsolatban alább, egy külön blokkban talál instrukciókat a honlapon, kérjük, pontosan kövesse azokat, hogy a befizetése beazonosítható legyen, a felületre a bankban kapott, vagy az internetbankból letöltött igazolást (pl. tranzakciós jegyzőkönyv, utalási visszaigazolás) kell feltölteni.
  • motivációs levél: nincsen formai, terjedelmi vagy tartalmi megkötés a dokumentummal kapcsolatban.
  • publikációs lista és/vagy publikáció: kizárólag az ember–környezet tranzakció szakpszichológia képzés esetében küldhetők be; formai megkötés nincsen a két dokumentummal kapcsolatban; a jelentkezés nélkülük is leadható;
  • szakmai gyakorlat igazolása: az egyes szakok részletes leírása tartalmazza a szakmai gyakorlattal kapcsolatban előírt követelményeket, a gyakorlatban eltöltött idő igazolásának nincs kizárólagos, rendszeresített formája, minden olyan hivatalos dokumentum (intézményvezetői igazolás, munkaszerződés, stb.) elfogadható, amely egyértelműen alátámasztja, hogy a jelentkező mennyi időt töltött el a megkívánt munkakörben;
  • szakpszichológusi végzettség igazolása: az addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája képzés esetében szükséges, az elfogadható végzettségre vonatkozó információkat a képzések leírása tartalmazza.
  • szakpszichológusi szakvizsga bizonyítvány: az igazságügyi klinikai szakpszichológus  képzés esetében szükséges, a klinikai és mentálhigiénés felnőtt szakpszichológus, vagy klinikai és mentálhigiénés gyermek- és ifjúsági szakpszichológus, vagy az ezeknek megfeleltethető, korábbi továbbképzésben szerzett szakképzettség feltöltése.

A jelentkezési díj befizetése

A jelentkezési díjat (egyszeri 9.000 Ft) átutalással lehet kiegyenlíteni.

Az átutaláshoz szükséges adatok:
kedvezményezett neve: Eötvös Loránd Tudományegyetem
számlaszám: 10032000-01426201-00000000
A befizetés beazonosítása érdekében a közlemény rovatba az alábbiakat kérjük feltüntetni:
a saját nevét és az alábbi szöveget: "SZAKIR KN9701/09 R940535000".
Felhívjuk figyelmüket, hogy a befizetés beérkezéséről a gazdasági rendszerből csak pontosan kitöltött közlemény rovat alapján kapunk visszajelzést, ami elengedhetetlen része a további ügyintézésnek.

Kiegészítő információk:

  • A jelentkező egy jelentkezési díj befizetésével legfeljebb három szakirányú továbbképzésre is jelentkezhet, képzésenként külön, teljes jelentkezési dokumentáció benyújtásával. Amennyiben több szakra is jelentkezik, a jelentkezési űrlapon fel kell tüntetni a jelentkezési rangsort.
  • Ha a jelentkező háromnál több továbbképzésre kíván jelentkezni, akkor minden további megjelölt szak esetén 2.000 Ft kiegészítendő díjat kell fizetni.
  • Akiknek a választott szakjuk létszám hiányában nem indul, a befizetett díjból visszafizetünk 4000 Ft-ot.
  • A befizetett jelentkezési díjról számla kérhető az itt letölthető számlakérő nyilatkozat benyújtásával. Számla kizárólag az átutalási bizonylaton befizetőként szereplő személynek/cégnek állítható ki.

számlakérő nyilatkozat jelentkezési díj befizetéséhez szakirányú továbbképzésben


Felvételi beszélgetés

Egyes szakirányú továbbképzések esetében a felvétel feltétele a felvételi beszélgetésen való megfelelés (a követelményt a képzések leírása tartalmazza a felvétel feltételei között).

A felvételi beszélgetéseket jelenléti formában vagy online módon (pl. Zoomon) fogjuk lebonyolítani. A felvételi beszélgetés formájáról (jelenléti forma esetén a helyszínről, online forma esetén a platform elérhetőségéről) és pontos időpontjáról személyre szóló e-mailben értesítjük.

A felvételi beszélgetések tervezett formája és tervezett ideje:

addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája

egyeztetés alatt

2024. június 10-14.

alkalmazott viselkedéselemzés

egyeztetés alatt

2024. június 10-14.

általános és családügyi mediáció (közvetítés)

egyeztetés alatt

2024. június 10-14.

ember–környezet tranzakció szakpszichológia

egyeztetés alatt

2024. július

meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó

egyeztetés alatt

2024. június 10-21

pedagógiai szakpszichológus

online

2024. június 10-14.

perinatális szaktanácsadó és
perinatális tanácsadó felnőttképzési tanfolyam*

jelenléti

2024. június 10.

stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó

egyeztetés alatt

egyeztetés alatt

szexuálpszichológiai szakpszichológus

egyeztetés alatt

2024. június 10-14.

tanácsadó szakpszichológus

egyeztetés alatt

2024. június 3-4-5.


Meghirdetett képzéseink:


addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája

Tisztelt Érdeklődő!
Tájékoztatjuk, hogy az addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája szak Képzési- és kimeneti követelményei (KKK) jelenleg átalakítás alatt állnak, így a végleges felvételi bemeneti feltételeket ezen az oldalon a későbbiekben fogjuk tudni elérhetővé tenni a jelentkezők számára. Kérjük, figyeljék a honlapot, mert a felvételi eljárás a végleges KKK alapján történik.

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

FNYV/846-3/2020

A képzés megnevezése:

addiktív viselkedések tanácsadó szakpszichológiája (Counselling Psychology of Addictive Behaviours)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

addiktológiai tanácsadó szakpszichológus

(Addictive Behaviours Counselling Psychologist)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

3 félév, 90 kredit

A felvétel feltételei:

  1. pszichológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett végzettség
  2. és
    1. bármely szakirányú továbbképzési szakon szerzett szakpszichológusi szakképzettség, vagy
    2. legalább három év igazolt, pszichológus munkakörben eltöltött, addiktológiai gyakorlati munkavégzés (pl. iskolapszichológia, gyermekvédelem).

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja a pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia lehetőségeire támaszkodva az addikciók tárgykörében gyakorlati pszichológiai segítséget nyújtsanak, munkájuk során találják meg az érzelmek társas, munkahelyi, iskolai és fizikai egészséggel való kapcsolatát az addikciós problémákkal küzdő kliens különböző életszakaszaiban, az élet különböző állomásait követve.

A szakirányú továbbképzés fókuszába az addikciós folyamatok és jellemzők, valamint ezek előzményei és következményei kerülnek, amivel a személy egyénileg, családban, csoportban és szervezetben egyaránt küzdhet. Az addiktológiai tanácsadó szakpszichológusok segítik a személyt az addikciókból történő felépülésben, a fizikai, érzelmi és a mentális egészség javításában, a jóllétérzésében, enyhítik a distressz érzését, és oldják a krízist.

Az addiktológiai tanácsadó szakpszichológus munkaterülete olyan, az addikciókkal összefüggő problémák kezelését jelenti, mint különböző kapcsolati nehézségek, benne házassági és családi helyzetek, a személyes/társas alkalmazkodás nehézségeinek segítése, visszatérő addikciós problémák oldása. Az addiktológiai tanácsadó szakpszichológus így segítséget tud nyújtani az addikciós problémák megelőzésében különböző intézményi környezetben (pl. pedagógiai szakszolgálat, gyermekjóléti és gyermekvédelmi szolgáltatások, büntetés-végrehajtás, munkahely), elősegíti az addikciós problémákból történő felépülést, multidiszciplináris munkacsoportokban, együttműködve más szakmák képviselőivel, továbbá hozzájárul a felépülés-központú rehabilitációhoz, a családi és párkapcsolati problémák kezeléséhez.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

  • a kémiai és a viselkedéses addikciók jellemzői: etiológia, tünettan, karrierek;
  • az addikciók felépülés-központú szemlélete;
  • az addikciók felépülés-központú kezelésének folyamata (prevenció, intervenció, rehabilitáció) és szervezeti rendszere;
  • a családban és a párkapcsolatban jelentkező addikciók: rendszerszemléletű jellemzők;
  • a kliens szükségleteiről az adekvát információk gyűjtésére megfelelő módszerek ismerete: interjú, tesztek a releváns környezetben történő megfigyelés;
  • a más szakemberekkel, illetve intézményekkel való együttműködés lehetőségei;
  • a tanácsadó szakpszichológiai diagnosztikus módszerei;
  • az addikciók specifikumai gyermekeknél, időskorúaknál, krónikus betegeknél és kisebbségekhez tartozóknál (pl. etnikai és kulturális kisebbségeknél), ismeri a szegregált társadalmi csoportok addikciós problémáit;
  • a segítők pszichés egyensúlyát veszélyeztető körülmények és azok hatásának prevenciója.
  • fejlett önismeret, képesség az önreflexióra, az érzelmek és impulzusok megfelelő kontrollja;
  • érett empátiás készség;
  • jó kommunikációs készség;
  • tanácsadói szakpszichológiai jártasság tanácsadási helyzetekben, folyamatokban: tanácsadási folyamat tervezése és esetmunka egyénekkel, párokkal, családokkal és csoportokkal;
  • munkája során képes megfelelő módszerekkel adekvát információk gyűjtésére a kliens szükségleteiről, képes interjúkkal, tesztekkel és a kezelés szempontjából releváns környezetben történő megfigyeléssel felmérni a klienst. Ennek ismeretében képes elfogadható és megvalósítható célok lefektetésére, megfelelő intervenciós lehetőségek kidolgozására és végrehajtására és olyan kritériumok megadására, amelyek segítségével a cél teljesülése később lemérhető;
  • képes a pszichoedukációra, az aktuális résztvevőkkel való beavatkozáson túl a beavatkozásnak tágabb rendszerben való szemlélésére;
  • képes felismerni saját kompetenciahatárait, ennek megfelelően motiválni a klienst, szükség szerint továbbirányítani más megfelelő szakemberhez;
  • kommunikációja világos és egyértelmű, pszichológiai véleményt tud készíteni adott formai és tartalmi szempontok alapján.
  • előítéletmentes, segítőkész viszonyulás az emberekhez;
  • rálátás esetleges saját és családi addikciós érintettségére;
  • nyitottság és tisztelet a különböző specializációjú szakembertársak tudása iránt;
  • együttműködő attitűd a tapasztalati szakértők, multiprofesszionális teamek, önsegítő csoportok tagjai, közösségi véleményformálók irányában;
  • az együttműködési készség fejlesztése iránti igény;
  • reflektivitás saját addiktológiai tanácsadó szakpszichológusi tevékenységével szemben, az önreflexió készségének fejlesztési igénye;
  • a kapcsolatteremtő készség fejlesztése;
  • a saját kompetenciahatárok elfogadása.
  • a kliensek problémájának szűrésénél felismeri, hogy mikor járhat el saját kompetenciahatárain belül, és mikor kell segítséget kérnie, vagy a klienst más szolgáltatóhoz irányítania;
  • felismeri, ha a kliens állapota nem teszi lehetővé a tanult intervenciók alkalmazását, ilyenkor tud segítséget kérni;
  • érzékeli, hogy a kliensek az egyes készségeket kellő mértékben elsajátították-e, illetve képeseke önállóan a mindennapi életükben is alkalmazni;
  • alkalmas szakirodalmi szövegek önálló feldolgozására, elemzésére, előadására, továbbá etikai kérdések megvitatására.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

Alkalmazási területek:

–    addikciók kezelése közösséget (párt, családot) érintően, illetve intézményekben (nevelési-oktatási intézmények, egészségügyi és szociális intézmények, kisebb és nagyobb létszámú ipari, szolgáltató stb. munkahelyek);

–    a közszférában és a civil szférában a pedagógiai szakszolgálatok (pályaorientáció, tehetségkoordinátor, nevelési tanácsadás), családsegítő központok, speciális nevelőintézmények, felsőoktatási tanácsadók;

–    munkaügyi központok, regionális képző központok;

–    gyermekekkel, fiatalokkal, idős emberekkel foglalkozó intézmények;

–    fegyveres és rendvédelmi szervek;

–    lelki segélyszolgálatok;

–    addiktológiai egészségügyi és szociális intézmények, civil szervezetek;

–    munkaügyi szervezetekben dolgozó munkavállalási tanácsadók képzésével, továbbképzésével és az iskolai tanácsadó tanárok képzésével foglalkozó felsőoktatási intézmények;

–    vállalkozóként pszichológiai tanácsadásban.

Az addiktológiai tanácsadó szakpszichológus által használt eljárások különösen:

–    addikciós problémák esetén felépülés-központú egyéni, családi és csoportos tanácsadás, az addikciókkal kapcsolatos pozitív életmódváltás előkészítése, a terápiás motiváció kialakítása (motivációs interjú), visszaesés-megelőzés, krízisintervenció a pszichológiai problémák diagnózisához, értékelő eljárások használata;

–    a multikulturális tanácsadás, tanácsadás a szervezetben, tréning, programok/workshopok tartása a prevenció és a pszichoedukáció témájában;

–    programterv és kezelési kimenetelek értékelése (pl. kliens fejlődése), szakmai szupervízió, tesztalkotás és -validálás, tudományos kutatás metódusának kidolgozása.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti vagy levelező

Egyeztetés alatt.

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy u. 23–27.)

Irányszám: 15 < 25

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük az általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 213.000 Ft/félév.


alkalmazott viselkedéselemzés

A képzést az International Behavior Analyst Organization (IBAO) nemzetközi szervezet hitelesítette.

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH FNYF/579-3/2019.

A képzés megnevezése:

alkalmazott viselkedéselemzés (Applied Behavior Analysis)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

alkalmazott viselkedéselemző

(Applied Behavior Analyst)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:
aa) pedagógusképzés képzési területen az alábbi alapképzési szakok valamelyikén (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség: gyógypedagógia, óvodapedagógus, tanító; vagy
ab) pszichológia alapképzési szakon (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség; vagy
ac) egyéb alapképzési szakon (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett oklevél és az alábbi mesterképzési szakok valamelyikén szerzett végzettség és szakképzettség: pszichológia, gyógypedagógia, tanári; vagy
ad) az alábbi osztatlan képzések (korábban egyetemi szintű képzések) valamelyikén szerzett végzettség és szakképzettség: pszichológia, gyógypedagógia, tanári;
és
    b) legalább középfokú angol (B2) komplex nyelvvizsga, vagy azzal egyenértékű, alkalmazásra képes angol nyelvtudás.


A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.


A jelentkezőtől elvárt képességek és készségek:

- tudományos érdeklődés,
- motiváció és képesség az önálló tanulásra és a professzionális fejlődésre,
- személyes és szakmai integritás,
- másokkal való kooperáció,
- professzionális viselkedés.


A képzés célja:
A szakirányú továbbképzés célja, hogy a pszichológia BA szakos oklevéllel rendelkező hallgatók átfogó ismereteket szerezzenek a viselkedéselemzés elméleti hátteréről és gyakorlati alkalmazásairól. A képzés elvégzése után a hallgatók képesek lesznek szupervízió mellett a gyakorlatban hatékonyan alkalmazni a viselkedésváltoztatás tudományos kutatások által bizonyítottan hatékony technikáit az egyének vonatkozásában többek között az agysérülések, demencia, pszichiátriai kórképek, autizmus, értelmi sérülés területén, illetőleg gazdálkodó szervezetek, költségvetési és önkormányzati, valamint civil szervezetek esetében a szervezetfejlesztés terén.
A képzés résztvevői szakmai tevékenységüket a Behavior Analyst Certification Board (BACB) által közzétett viselkedéselemzési szakmai etikai kódexben foglalt szabályokhoz igazítják (https://www.bacb.com/wp-content/uploads/BACB-Compliance-Code-english_190318.pdf).    A hallgatók ezen felül képesek lesznek az alkalmazott viselkedéselemzés módszertanának megfelelő kutatások tervezésére és lebonyolítására. A 200 óra szupervizionált szakmai gyakorlat biztosításával a hallgatók a tanultak gyakorlati alkalmazásának útján is elindulnak.


A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:
A képzést teljesítő diákok a következő ismeretekre tesznek szert:
–    Megértik és definiálni tudják a viselkedéselemzés alkalmazásának legfőbb jellemzőit.
–    Definiálni tudják a viselkedéselemzés legfőbb alapelveit és fogalmait (pl. megerősítés, kioltás,stimuluskontroll).
–    Ismerik a viselkedéselemzés kutatásmódszertanát (pl. a viselkedés mérése, adatok vizuális ábrázolása, viselkedés funkciójának felmérése).
–    Beható ismeretekkel rendelkeznek a viselkedésváltoztatás kutatások által bizonyítottan hatékony technikáiról (pl. megkülönböztető megerősítés, promptolás, formázás).
–    Ismerik a viselkedéselemzésre és viselkedésváltoztatásra vonatkozó nemzetközi és hazai etikai irányelveket.
–    Ismerik a viselkedéselemzés szakterületének alapvető ismeretszerzési és problémamegoldási módszereit.


A képzés során fejlesztendő képességek és készségek:
–    adatokon alapuló döntéshozatal;
–    adatok felvétele és elemzése;
–    adatok vizuális ábrázolása;
–    a viselkedésváltoztatás módszereinek funkcióhoz való illesztése;
–    motivációs rendszerek kidolgozása;
–    a viselkedéselemzés kutatásmódszertanának a gyakorlatban való használata;
–    a  viselkedéselemzés  hatékony  technikáinak  a  gyakorlatban  szupervízió  mellett  való alkalmazása során a szakmai etikai irányelveknek megfelelően a kliensekhez igazítása;
–    a viselkedésváltoztatás kutatások által bizonyítottan hatékony technikáinak alkalmazása a gyakorlatban;
–    az elméleti és gyakorlati tudás összekapcsolása;
–    a viselkedéselemzés szakirodalmának, forrásainak használata.


A képzés során fejlesztendő attitűdök:
–    előítélet-mentes, segítőkész viszonyulás az emberekhez;
–    elemző és kritikai gondolkodás;
–    szakmai szupervízió szükségességének felismerése és elfogadása;
–    ismeri, vállalja és hitelesen képviseli a viselkedéselemzés társadalmi helyét és szerepét,
alapvető viszonyát a világhoz;
–    nyitott a viselkedéselemzés átfogó gondolkodásmódja és gyakorlati alkalmazása alapvető
jellemzőinek hiteles közvetítésére, átadására;
–    folyamatos önképzés igénye jellemzi.


Autonómia és felelősség:
–    szakmai    szupervízió    támogatása    mellett    önállóan    végzi    az    egyéni    és    szervezeti viselkedéselemezési tevékenységet;
–    a viselkedéselemzés alapelveit, nézetrendszerét, alkalmazási feltételeit és etikai normáit tudatosan és felelősséggel vállalja és képviseli;
–    a kliensekkel, a szakmai szupervíziót végzőkkel és a viselkedéselemzés területén dolgozó más szakemberekkel való együttműködés és felelősség jellemzi.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:
- Az alkalmazott viselkedéselemzés elméleti alapjai,
- a viselkedéselemzés szakmai etikája,
- az alkalmazott viselkedéselemzés módszertana,
- a viselkedéselemzés alkalmazási területei,
 
- szakmai gyakorlat 200 óra, benne 20 óra személyes BACB szupervízióval,
- szabadon választható tárgyak,
- szakdolgozat.

A szakképzettség alkalmazása:
A kurzus során a hallgatók elsajátítják az alábbi alkalmazási területeken való elhelyezkedéshez szükséges eszköztárat. A szakmai etikai irányelvek alapján minden részterületen szoros szakmai szupervízióra van szükség. A szükséges szupervízió mennyiségét az aktuális nemzetközi irányvonalak határozzák meg. A kurzus során elsajátított tudás hazai és külföldi környezetben egyaránt használható.
- kihívást jelentő viselkedések csökkentése és új készségek tanítása tipikusan fejlődő és speciális nevelési igényű, illetve neurotipikusan fejlődő gyerekek esetében;
- pszichoterápia (felnőtt populáció);
- szervezetiviselkedés-menedzsment;
- demencia, Alzheimer-kór;
- agysérülések;
- intézményes és egyéni oktatás-nevelés;
- autizmussal és/vagy értelmi sérüléssel élő fiatalok/felnőttek fejlesztése.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente (péntek, szombat)

A képzés helyszíne:
A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 12 < 25
A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:
A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.


Költségek:
A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 336.000 Ft/félév.

További szakmai információ kérhető: alk.viselkedeselemzes@ppk.elte.hu


általános és családügyi mediáció (közvetítés)

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

FNYF/863-5/2017.

A képzés megnevezése:

általános és családügyi mediáció (közvetítés) (General and Family Mediation)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

általános és családügyi mediátor

(General and Family Mediator)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

2 félév, 60 kredit

A felvétel feltételei:

A társadalomtudomány, bölcsészettudomány, pedagógusképzés, orvos- és egészségtudomány, jogi képzési területek, valamint az államtudományi képzési terület valamelyikén szerzett, legalább alapképzési oklevél, illetőleg az ezeknek megfeleltethető, korábbi egyetemi vagy főiskolai oklevél.

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.

A jelentkezőtől elvárt képességek és készségek:

  • az emberi problémák iránti nyitottság;
  • magas toleranciaszint;
  • előítéletmentes gondolkodás;
  • kiváló kommunikációs és empátiás készség;
  • az érzelmek és impulzusok megfelelő kontrollja;
  • kiegyensúlyozott személyiség;
  • rugalmas gondolkodás;
  • önreflektív képesség.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja, hogy a különböző – pedagógiai, szociális, jogi, pszichológiai, egészségügyi, rendvédelmi, gazdasági – területeken dolgozó szakemberek elméleti és gyakorlati szinten egyaránt képessé váljanak az egymással tartós konfliktusban álló felek közötti konfliktusok megoldását célzó folyamatban a közvetítésre, mediálásra. A résztvevők a képzés során olyan készségeket és eljárásokat sajátítanak el, amelyek által kompetenssé válnak a konfliktusok hatékony és hosszú távú megoldásában.

A szakirányú továbbképzés fókuszában a humánus konfliktuskezelés áll, amely szerint a konfliktusok kezelését irányító mediátor a képzés eredményeképpen képessé válik felszámolni az egymással konfliktusban álló felek közötti destruktív, azaz a nyerő-vesztő típusú konfliktuskezelést, helyette a konstruktív, azaz nyerő-nyerő típusú konfliktuskezelést facilitálva. A mediátor segítségével a felek megtanulják az adekvát konfliktuskezelési technikákat, kommunikációs szabályokat önállóan is alkalmazni, ezáltal a konfliktusban álló felek kapcsolata nem rongálódik tovább, sokkal inkább épül.

A mediátor a képzés alatt megtanulja a felek közötti konfliktusok rendezését szolgáló megegyezéseket mediációs megállapodásban rögzíteni, mely dokumentum hivatalos egyezségként kezelendő.

A mediátori kompetenciák elsajátításával a mediátor lehetővé teszi az egymással konfliktusban álló felek konfliktusának rendezését és a korábban konfliktusban álló felek kapcsolatának hosszú távú békés működését.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A mediátor elsajátítja:

  • a rendszerszemléletű gondolkodást és munkavégzést;
  • a felmerülő problémák adekvát azonosítását;
  • a problémák mögött meghúzódó szükségletek, érdekek, kívánalmak megfogalmaztatását, megnevezését;
  • a megfelelő analizálás és szintetizálás képességeit;
  • az értő figyelem alkalmazásának feltételeit;
  • az adott probléma megoldásához illeszthető adekvát eszközök használatát;
  • a bővíthető javak, erőforrások felismerését;
  • a saját kompetenciahatárok pontos felismerését és ennek alapján, szükség esetén más szakemberekkel, illetve intézményekkel való együttműködést;
  • jogszabályok ismeretét és alkalmazásának képességét;
  • hivatali eljárások folyamatának ismeretét, mediáció elhelyezésének képességét;
  • hivatali folyamatban való aktív részvételt.

A mediátor:

  • a mediációs munkához szükséges mértékben alkalmazza a pszichológia, pszichopatológia, pszichodiagnosztika, a jog, a gazdasági tudományok alapvető ismereteit;
  • elsajátítja a konfliktuskezelés alternatív lehetőségeit, a mediáción túl egyéb resztoratív technikákat;
  • elsajátítja a mediáció legfontosabb elméleti és gyakorlati ismereteit, technikáit;
  • készségszinten elsajátítja a mediációban használatos módszereket.

A képzés során fejlesztendő személyes adottságok, készségek:

  • kapcsolatteremtő készség fejlesztése;
  • a problémafelismerő, illetve a problémamegoldó készség fejlődésének elősegítése;
  • a konfliktuskezelési készség professzionális fejlesztése annak céljából, hogy a mediátor a különböző érzelmeket, szükségleteket, érdekeket felismerje és kezelje visszajelzéssel;
  • az empátiás készség fejlődése kontrollált körülmények között;
  • az aktív odafigyelés, a nyitott kérdések, a visszaidézés, az átfogalmazás, az átkeretezés, az empátia, a témák azonosítása, az elfogadás, a visszajelzés készségeinek fejlesztése;
  • a semlegesség, pártatlanság készségszintű elsajátítása;
  • a mediáció módszereinek, technikáinak készségszintű elsajátítása;
  • az önismeret és a személypercepciós készség fejlesztése;
  • verbális és nonverbális kommunikáció fejlődése;
  • a verbális és nonverbális kommunikáció összerendezettségének kialakítása.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

A mediációs szakmát megalapozó elméleti ismeretek:

  • Családpszichológia elméleti és gyakorlati ismeretei
  • Pszichopatológia elméleti és gyakorlati ismeretei
  • Családjog elméleti és gyakorlati alapismeretei

Szakterületi ismeretek:

  • Bevezetés a mediációba
  • Mediáció határterületei. Jelzőrendszer ismertetése
  • A mediációs eljárás teljes folyamata

A mediáció gyakorlati alkalmazása:

  • Kommunikáció elmélete, kommunikációs és kérdezési technikák és készségek
  • Konfliktuskezelési és tárgyalástechnikai készségek
  • Szimulált esetgyakorlat szakágak szerint
  • Esetfeldolgozó csoportfoglalkozás szakágaktól függetlenül

Szabadon választható tárgyak:

  • A válás pszichológiai tényezői, abúzus a családban és annak következményei
  • A válás jogi aspektusai

Szakmai gyakorlat

Szakdolgozat

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A mediációs módszer a konfliktuskezelés univerzális technikája, amely az élet valamennyi területén jól alkalmazható, a közszférában és a civil szférában egyaránt.

Alkalmazási területek:

  • a pedagógiai szakszolgálatok (pályaorientáció, tehetségkoordinátor, nevelési tanácsadás),
  • családsegítő központok, gyermekjóléti intézmények, speciális nevelőintézmények, felsőoktatási tanácsadók;
  • munkaügyi központok, regionális képző központok;
  • munkahelyi közösségek, szervezetek intézményeiben;
  • egészségügyi intézmények: kórház, rendelőintézet, magán rendelés;
  • nevelési-oktatási intézmények: bölcsődék, óvodák, iskolák;
  • fegyveres és rendvédelmi szervek: katonaság, rendőrség, fogdák, menekültügyi központok;
  • idős emberekkel foglalkozó intézmények, lelki segélyszolgálatok és drogambulanciák, gyámhivatal, önkormányzat.

A mediátorok képessé válnak a különböző területeken fellépő konfliktusok békés rendezésére, kezelésére. A képzés során elsajátított képességek és készségek birtokában a végzett mediátor a közvetítés eszközei által hatékonyan képes segíteni a problémák és konfliktusok megfelelő és hosszú távú megoldásában.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Havonta egyszer pénteki és szombati napokon, egész nap.

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 15 < 30

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 213.000 Ft/félév.


ember–környezet tranzakció szakpszichológia

 

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar 

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

FNYF/750-3/2022.

A képzés megnevezése:

ember–környezet tranzakció szakpszichológia (People–Environment Transaction Psychology Postgraduate Specialisation Programme)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

ember–környezet tranzakció szakpszichológus (People–Environment Transaction Psychologist)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

A felvétel feltételei pszichológia alap- és mesterképzési szakon szerzett diploma vagy korábban egységes öt éves egyetemi szintű képzésben szerzett végzettség és szakképzettség.

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja, hogy az azt elvégző pszichológusok az ember és környezete tranzakciójának, környezetpszichológiai (ember–környezet tranzakciótudományi) kölcsönhatásának vizsgálatában, az ebben felmerülő zavarok felismerésében és javításában, a személy–környezet összeillés folyamatainak és esetleges problémáinak felmérésében és utóbbiak korrekciójában szakmai elméleti alapokon nyugvó, sokféle szociofizikai környezetre kiterjedő jártasságot szerezzenek, és ennek alapján klienseiknek, illetve az őket foglalkoztató vagy tőlük szakmai segítséget kérő piaci, állami vagy civil szervezeteknek gyakorlati pszichológiai segítséget tudjanak nyújtani.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

Tudás: a szakon végzett ismeri

  • az ember–környezet tranzakciótudomány alapjait és kapcsolatát a pszichológia fő tudományterületeivel, és szemléletmódjának, módszereinek alkalmazását ezekben;
  • az ember–környezet tranzakciótudományhoz kapcsolódó más tudományterületek (például építészet, tájépítészet, ergonómia) alapismereteit;
  • az egyes tudományterületek közötti kommunikáció alapjait;
  • az ember–környezet tranzakció vizsgálatában és beavatkozásokban lényeges participáció elméleti és gyakorlati aspektusait;
  • a személy–környezet összeillés aspektusait és javításának lehetőségeit;
  • a személy és környezete közötti kommunikáció jellemzőit és a mediáció lehetőségeit;
  • a különböző környezetekben előforduló tudatosuló és nem tudatosuló ingerek mérésének módját és ezek hatását a tér használójára, annak fizikai és/vagy pszichés egészségére;
  • a különböző viselkedéskörnyezetek speciális jellemzőit, folyamatait, működését;
  • a különböző viselkedéskörnyezetekben megvalósuló ember–környezet tranzakció speciális jellemzőit;
  • az ember–környezet tranzakció zavarainak és a személy ezzel kapcsolatos pszichológiai problémáinak feltárási és megoldási lehetőségeit;
  • az ember–környezet tranzakció szakpszichológusi munka során alkalmazható eszközöket és eljárásokat, valamint etikai megfontolásokat;
  • az ember–környezet tranzakció szakpszichológia tárgyköréhez kapcsolódó pszichoedukációs lehetőségeket;
  • az ember–környezet tranzakció folyamataival kapcsolatos pszichológiai-kommunikációs és szakvélemény-készítési szabályokat;
  • az ember–környezet tranzakció szakpszichológus kompetenciáit;
  • a segítők pszichés egyensúlyát veszélyeztető körülményeket és azok hatásának prevenciós lehetőségeit;
  • az ember–környezet tranzakció szakpszichológus lehetséges szakmai partnereit, együttműködési lehetőségeit.

Képesség: a szakon végzett képes

  • munkája során képes megfelelő módszerekkel adekvát adatok és információk gyűjtésére az ember–környezet tranzakcióval kapcsolatos pszichológiai folyamatok, környezethasználati jelenségek és az ezekben mutatkozó problémák és a szociofizikai folyamatokban részt vevők kölcsönhatásának jellemzőiről;
  • ennek ismeretében képes szakmailag releváns, etikus és megvalósítható célok kitűzésére, megfelelő beavatkozási lehetőségek kidolgozására és végrehajtására;
  • a beavatkozások rendszerszemléletű tervezésére és kivitelezésére;
  • a pszichoedukációra;
  • környezetpszichológiai szakvéleményt készíteni adott formai és tartalmi szempontok alapján;
  • olyan környezetpszichológiai tevékenységek megtervezésére és végrehajtására, amelyek az adekvát ember–környezet tranzakció kialakítását, megvalósítását és fenntartását szolgálják;
  • a szociofizikai környezeti problémák által okozott negatív pszichés reakciók kezelésére.

Attitűd: a szakon végzett

  • elkötelezetten alkalmazza a megszerzett környezetpszichológiai ismereteket az ember és környezete közötti kölcsönkapcsolat folyamatainak megismerésében és harmonizálásában;
  • előítéletmentesen, segítőkészen viszonyul az ember–környezet tranzakció folyamataiban érintett egyénekhez, szervezetekhez, társadalmi csoportokhoz, függetlenül azoknak az adott problémában betöltött szerepétől;
  • nyitottság, tisztelet és együttműködő attitűd jellemzi a különböző kompetenciaterületen dolgozó szakemberek, multiprofesszionális teamek és a társtudományokat képviselő partnerek tudása iránt;
  • fejlett együttműködési készséggel dolgozik együtt a különböző szakemberekkel, tapasztalati szakértőkkel, közösségi véleményformálókkal;
  • folyamatosan fejleszti kapcsolatteremtő készségét;
  • rendszeresen követi, feldolgozza és elemzi az ember–környezet tranzakció szakpszichológiával kapcsolatos szakirodalmi szövegeket;
  • nyitott az ember–környezet tranzakció vizsgálatában alkalmazható kvantitatív, kvalitatív, térelemző módszerek megismerése és használata iránt, és folyamatosan fejleszti módszertani tudását;
  • reflektíven gondolkodik saját ember–környezet tranzakció szakpszichológusi tevékenységéről, és a reflexiókat felhasználja saját szakmai tevékenysége fejlesztéséhez;
  • szakmai kommunikációja világos és egyértelmű;
  • fejlett önismeret jellemzi, képes az önreflexióra;
  • érett empátiás készséggel, megfelelő érzelem- és impulzuskontrollal rendelkezik.

Autonómia és felelősség: a szakon végzett

  • felismeri saját kompetenciahatárait, képes az érintettek motiválására és szükség esetén továbbirányítására más megfelelő szakemberhez;
  • szükség esetén képes más kompetenciaterületen dolgozó szakemberekkel, illetve intézményekkel való participatív együttműködésre;
  • szakmai tevékenysége során képes azonosítani azokat a lehetőségeket, ahol a megszerzett ember–környezet tranzakció szakpszichológiai tudását és képességeit önállóan, kompetens módon hasznosítani tudja, és autonóm módon kezdeményezéseket indít e lehetőségek kihasználása érdekében, így munkája egyszerre szolgálja a szociofizikai környezet fejlesztését és az emberek elégedettségének és életminőségének javulását;
  • az ember–környezet tranzakcióval összefüggő lelki problémák esetében felismeri, hogy mikor járhat el saját kompetenciahatárain belül, és mikor kell más szakembert is bevonnia a kezelésbe;
  • ember–környezet tranzakció szakpszichológusi munkáját úgy végzi, hogy az emberek életminőségének javítása során figyelembe veszi az őket körülvevő szociofizikai környezet jellemzőit és az ember és környezete közötti tranzakció folyamatait is;
  • az ember–környezet tranzakció szakpszichológiával kapcsolatos etikai elveket mindenkor szem előtt tartja.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

  • Elméleti ismeretek: az ember–környezet kapcsolat transzdiszciplináris és tudományelméleti alapjai, ember–környezet összeillés, ember–környezet tranzakció és egészség, viselkedéskörnyezetek folyamatai,
  • Gyakorlati ismeretek: az ember-környezet tranzakció kutatásmódszertana, ember és környezet kommunikációja, ember-környezet kapcsolati mediáció, viselkedéskörnyezetek működése,
  • Szakmai gyakorlat,
  • Szabadon választható tárgyak,
  • Szakdolgozat.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

Az ember–környezet tranzakció és a környezetpszichológia kérdései az élet minden területén jelen vannak. Egyre nagyobb igény mutatkozik az ember és környezete szociofizikai összeillésének, kommunikációjának, ezek esetleges zavarainak, valamint mindezek térhasználókra gyakorolt hatásának feltárására, elemzésére, ezért az ember–környezet tranzakció szakpszichológia alapvető üzeneteinek, módszereinek ismerete a pszichológia valamennyi területén szükséges.

Alkalmazási területek:

  • az ember–környezet tranzakció tudomány önálló alap- és alkalmazott tudományként számos saját, transzdiszciplináris szemléleten alapuló alkalmazási területtel bír: az ember–környezet kapcsolat fizikai és társas jellemzőinek, a személy–környezet összeillés folyamatainak és esetleges zavarainak feltárása, az adott viselkedéskörnyezet folyamataiban és működésében, illetve a személy–környezet pszichológiai kapcsolatában mutatkozó problémák kezelése – különböző léptékkel és jellemzővel bíró szociofizikai terek mindegyike esetén,
  • a klinikai és egészségpszichológiában a hely- és tárgyviszonyulás kérdéseivel kapcsolatban megjelenő pszichés problémák (pl. helyidentitás zavarai, gyűjtögetés, otthonosság-otthontalanság) kezelése, egészségre ártalmas környezeti hatások felismerése, prevenciós és gyógyító környezetek kialakítása,
  • a munka- és szervezetpszichológiában a szociofizikai környezeti kérdéseket is érintő szervezetfejlesztési folyamatok támogatása, és ezek összefüggése a téralakítási és térszervezési mechanizmusokkal, az ember–környezet kapcsolat hatásaira is építő csapatépítési folyamatok, a céges környezeti kérdéseket érintő pszichoedukációs folyamatok támogatása,
  • az óvoda- és iskolapszichológia területén az intézmény környezeti szocializációs, környezeti nevelési tevékenységének pszichológiai támogatása, a térszervezési kérdésekkel kapcsolatban megjelenő pszichés problémák, társas konfliktusok kezelésében való közreműködés,
  • ergonómiai és mérnöki pszichológiai ismeretek alkalmazása a szakterületi partnerekkel együttműködésben (pl. smart környezetek, mesterséges intelligencia, extrém környezetek),
  • a tárgy- és a terméktervezés, illetve a felhasználói élmény tervezésének környezetpszichológiai támogatása,
  • építészeti, urbanisztikai és tájépítészeti kérdésekkel kapcsolatos participatív társadalmi tervezési és térhasználati folyamatok pszichológiai támogatása.

Az ember–környezet tranzakció szakpszichológus által használt eljárások között kiemelendő

  • a pszichológia más tudományterületein is alkalmazott módszerek (kvantitatív és kvalitatív módszertan) etikus és kompetens alkalmazása,
  • participatív tervezés, transzdiszciplináris csapatmunka a környezetalakítást érintő kérdésekkel kapcsolatban, inter-, multi- és transzdiszciplináris módszertan alkalmazása,
  • tréningek, programok, workshopok tartása az ember–környezet összeilléssel kapcsolatos környezetpszichológiai témákban,
  • környezetpszichológiával, környezeti kommunikációval kapcsolatos innovációk, beavatkozások kezdeményezése, alkalmazása, vizsgálata, utánkövetése.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

Szerda délutánonként online.

Péntek délutánonként és szombatonként személyesen.

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 20 < 30

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük az általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 224.000 Ft/félév.


fejlesztőpedagógus

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FRKP/1389-6/2007

A képzés megnevezése:

fejlesztőpedagógus (Learning Development)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

fejlesztőpedagógus

(Teacher of Learning Development)

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit*

*(A képzési idő 4 félév, ami az előzetes tanulmányok beszámításával maximum 2 félévvel csökkenthető.)

A felvétel feltételei:

  • pedagógusképzés képzési területen: óvodapedagógus, tanító, gyógypedagógia, konduktor alapképzési szakokon szerzett szakképesítés;
  • bármely képzési területen tanári szakon szerzett szakképzettség;
  • pedagógia, pszichológia képzési ágban: pszichológia, pedagógiai szakon szerzett szakképesítés;

és

  • az a), b) pontban leírt szakképzettséggel pedagógus munkakörben eltöltött legalább két év gyakorlat.
  • a c) pontban leírt szakképesítéssel oktatási-nevelési intézményben eltöltött legalább két év gyakorlat.

A képzés célja:

A képzés célja olyan szakemberek (pedagógusok) képzése, akik komplex pszichológiai-pedagógiai ismereteik birtokában szakszerűen végezhetik a különböző beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő (BTMN) gyermekek pedagógiai szűrését, fejlesztését, prevencióját és korrekcióját csoportos és egyéni formában.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

Ismeretek:

Ismeri a fejlődés-fejlesztés főbb elméleti koncepcióit, a személyiség és az értelmi fejlődés életkori és individuális jellemzőit. Elsajátította a tanulási nehézségek pszichológiai és pedagógiai diagnosztikáját. Tisztában van a fejlesztés elméleti és gyakorlati kérdéseivel, azok prevenciós és korrekciós formáival, egyéni és csoportos módszereivel.

Az ismeretek alkalmazása a gyakorlatban:

Képes a tanulási nehézségek pedagógiai diagnosztikájának gyakorlati alkalmazására, az eredmények elemzésére és értelmezésére. Módszertani ismereteit óvodai, iskolai csoportokban, egyéni és kiscsoportos fejlesztési eljárásokban alkalmazni tudja. Képes felismerni a tanulási zavarra utaló jeleket, diagnosztizálás céljából tovább irányítja ezeket a várhatóan a kompetenciakörén kívül eső a tanulókat.

Elvárt szakmai hozzáállás és feladatok:

Speciális elméleti és módszertani felkészültsége révén hatékonyan elősegíti az alapkészségek elsajátítását a készségek, képesség fejlesztését a lassúbb érési tempójú és a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeknél, egyben szerepet vállal a tehetségek felismerésében és gondozásában.

Kompetenciája:

Azokra a gyermekekre terjed ki, akik legalább normál intelligencia övezetben helyezhetők el, ép érzékszervekkel rendelkeznek, és érésbeli lemaradásuk vagy tanulási nehézségeik elsősorban a környezeti károsító hatásokkal indokolhatóak. Kompetenciája nem terjed ki a sajátos nevelési igényű (tanulási zavar BNO kóddal) tanulók diagnosztizálására, sem ezek terápiájára (ez gyógypedagógus szakember kompetenciája). A sajátos nevelési igényű tanulók kiszűrésében együttműködik a Szakértői Bizottsággal és tanulási zavar esetén a szakszerű terápia biztosítása céljából a gyógypedagógus kollegákkal.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Alapozó ismeretek:

  • a fejlődés, fejlesztés elméleti kérdései, a szocializáció mechanizmusa,
  • a személyiségfejlődés életkori és egyéni sajátosságai, a személyiségfejlesztés főbb feladatai,
  • az értelmi fejlődés főbb koncepciói, életkori sajátosságok,
  • a tanulási képességet meghatározó pszichés funkciók fejlődése,
  • az iskolai tanulást befolyásoló kognitív és affektív tényezők,
  • a pedagógus szerepe és lehetőségei,
  • adaptivitás a pedagógiai gyakorlatban.

Speciális ismeretkörök:

  • életkorok pszichológiai jellemzői, devianciák, veszélyeztetettség
  • iskolai szociálpszichológia, speciális, problémás pedagógiai helyzetek elemzése és kezelése,
  • a tanulási nehézségek oki háttere és tünetei (az olvasási és számolási nehézségek elméleti és gyakorlati kérdései), prevenció és fejlesztés,
  •  
  • komplex szűrések a fejlesztőpedagógus szolgálatában: a szűrőeljárások menete, etikája, az eredmények értékelése, a fejlesztőpedagógus kompetenciája,
  • a fejlesztés fő területei, módszertani alapok,

A gyakorlati képzés fő területei:

  • a gyermek/tanuló személyiségének megismerésére szolgáló neveléspszichológiai és pedagógiai eljárások,
  • az értelmi fejlettség, tanulási képességek mérésére, szűrésére szolgáló eljárások elemzése, esetmegbeszélések,
  • testséma-, percepciófejlesztés gyakorlati eljárásai,
  • a mozgás mint a prevenciós fejlesztés fő területe,
  • a játék szerepe a prevenciós korrekciós fejlesztésben, fejlesztő játékok alkalmazásának gyakorlati lehetőségei
  • a zene szerepe a prevenciós és korrekciós fejlesztésben,

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A pedagógiai szakszolgálatokban végzett pedagógiai-pszichológiai vizsgálatok alapján beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel (BTMN) diagnosztizált gyermekek/tanulók fejlesztését a köznevelési törvény értelmében az intézmény (óvoda/iskola) látja el. A fejlesztőpedagógus végzettséget megszerzett pedagógusok az intézményben végzik a BTMN gyermekek/tanulók fejlesztését, egyéni vagy kiscsoportos formában.

A BTMN gyermekek/tanulók nagy száma és az intézményi ellátási kötelezettség miatt jelenleg óriási a kereslet erre a képzettségre. Emellett foglalkoztatnak fejlesztőpedagógusokat a pedagógiai szakszolgálatok és fejlesztőházak is.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

Jellemzően heti 1 nap jelenléti oktatás.

A képzés helyszíne:

1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.

Irányszám: 25 < 60

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.

A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámítása:

Beszámítható:

  • az ELTE pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzése keretében a preventív és korrektív pedagógiai pszichológia moduljának teljesítése.

A fenti tanulmányok/végzettségek meglétét kérjük, a felvételi eljárás során a jelentkezési lapon jelezze, hogy a megfelelő tanulócsoportba kerüljön beosztásra. A formális kreditbeszámításra a beiratkozás után kerül sor egy ún. kreditátviteli eljárás keretében, a tanfolyami tanúsítvány/végzettség/elvégzett tárgyak igazolását akkor szükséges bemutatni.

A kreditátviteli eljárás során egyéb korábbi tanulmányok egyedi beszámítása is lehetséges az erre szolgáló kérelem és csatolmányainak benyújtásával.

Egyéb kiegészítő információk:

A fejlesztőpedagógus szakirányú továbbképzésen szerzett oklevél birtokában jelentkezve a pedagógus szakvizsgára, a felvételi eljárás során a preventív és korrektív pedagógiai pszichológia modult megjelölve, a választáson alapuló ismeretkör 55 kreditjét befogadtatva, annak képzési ideje 2 félévre rövidül.


igazságügyi klinikai szakpszichológus

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH FNYF/1595-3/2017.

A képzés megnevezése:

igazságügyi klinikai szakpszichológus

(Forensic Clinical Psychologist)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

igazságügyi klinikai szakpszichológus

(Forensic Clinical Psychologist)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

Az Igazságügyi klinikai szakpszichológus szakirányú továbbképzés első félévét az OFTEX-rendszerben PTE ÁOK/2024.II/00043 kódszámon akkreditálták, a klinikai szakpszichológusoknak 50 pontot lehet elszámolni.

A felvétel feltételei:

  • pszichológia mesterképzési szakon szerzett oklevél vagy az ennek megfeleltethető, korábbi, egyetemi szintű végzettség és szakképzettség, továbbá
  • klinikai és mentálhigiénés felnőtt szakpszichológus, vagy klinikai és mentálhigiénés gyermek- és ifjúsági szakpszichológus, vagy az ezeknek megfeleltethető, korábbi továbbképzésben szerzett szakképzettség.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja az igazságügyi klinikai szakpszichológia elméleti és gyakorlati ismereteinek elsajátítása.

A képzés elvégzése után az igazságügyi klinikai szakpszichológus:

  • ismeri és betartja az igazságügyi klinikai pszichológia kompetenciahatárait,
  • alapvető jogi ismeretekkel rendelkezik az adekvát jogterületek vonatkozásában (polgári jog, polgári eljárásjog, büntetőjog, büntető eljárásjog, családjog, közigazgatási jog),
  • átfogó elméleti és gyakorlati tudása van az igazságügyi klinikai pszichológiai vizsgálat során alkalmazható pszichodiagnosztikai módszerekről (figyelemmel a fogyatékos személyek sajátosságaira is),
  • képes önállóan szakmai állásfoglalást készíteni, a szakmai állásfoglalást kommunikálni.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A képzés során elsajátítandó kompetenciák:

  • jogi ismeretek;
  • kompetenciakörök megítélése;
  • kommunikáció a vizsgálat alá vont személyekkel, kirendelővel, megbízóval;
  • hatósággal való együttműködés;
  • az adott kérdésfeltevésnek megfelelő vizsgálóeljárás/ok kiválasztása, vizsgálati terv készítése;
  • pszichodiagnosztikai eljárások alkalmazása, tesztek felvétele, dokumentálása, értékelése;
  • szakmai állásfoglalás elkészítése;
  • szakmai állásfoglalás kommunikációja, képviselete;
  • szakmai érdekképviselet.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti ismeretek:

  • jogi ismeretek: a hatályos jogrend, a polgári jog, büntetőjog, illetve polgári eljárásjog és büntető eljárásjog, családjog, közigazgatási jog alapvető, a képzés tárgyához kapcsolódó elemeinek megismerése;
  • a kriminálpszichológia elméleti ismeretanyaga;
  • a pszichiátria és igazságügyi pszichiátria, mint társszakterület ismeretanyaga: kurrens tudományos ismeretek a felnőtt-, illetve gyermekpszichiátria, valamint az igazságügyi pszichiátria területéről: kórképek, diagnosztikus kritériumok, prevalencia, nemi különbségek, lefolyás, komorbiditás fogalma, terápiás indikációk, az igazságügyi pszichiátriai tevékenység szabályai és módszertana; az igazságügyi pszichiátriai tevékenység a jog különböző területein; büntetőjogi problémák az egyes pszichiátriai kórképekben; polgári és családjogi peres eljárások; a házassági bontóperek és gyermekelhelyezési perek pszichiáter szakmai kérdései;
  • az igazságügyi klinikai pszichológia és pszichodiagnosztika elméleti hátterének ismeretei: az igazságügyi klinikai pszichológiai tevékenység törvényi háttere, szakterületi kompetenciái, tevékenységi körei, etikai szabályok és követelmények, a működés szabályozása; kurrens tudományos ismeretek az alábbi területekről: gyermek-, illetve felnőtt pszichodiagnosztika, a pszichodiagnosztikai eszköztár (interjú, exploráció, személyiségtesztek, teljesítménytesztek) és alkalmazásuk sajátosságai az igazságügyi klinikai pszichológiai vizsgálatban – figyelemmel a fogyatékos személyek sajátosságaira is; az eredmények összegzése, véleményírás; a szakvélemény kommunikálása.

Gyakorlati ismeretek:

  • a családi patológia témakörével kapcsolatos pszichológiai ismeretek (családi pszichopatológia, rizikótényezők, gyermekvédelem, intervenció) bemutatása szemináriumi formában;
  • a kriminálpszichológia témakörével kapcsolatos pszichológiai ismeretek (traumatan, pszichopátia, bűnmegelőzés, intervenciós lehetőségek) bemutatása szemináriumi formában;
  • az igazságügyi klinikai pszichodiagnosztikai vizsgálat során alkalmazott pszichológiai módszerekkel kapcsolatos ismeretek bemutatása alkalmazásuk során (esetismertetés, módszerdemonstráció keretében).
  • az igazságügyi klinikai pszichológia területén szerzett gyakorlati ismeretek, kommunikációs készségfejlesztés, hospitálás, terepgyakorlat.

Szabadon választható tárgyak.

Szakdolgozat.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

Az igazságügyi klinikai pszichológia az alkalmazott pszichológia azon ága, amely a klinikai pszichológia elméleti és gyakorlati ismeretanyagának jogi gyakorlatba állításával, megbízások alapján segíti a bűnüldözést, a jog- és igazságszolgáltatást, a közigazgatás eljárásait, illetve ezen megbízatási körökben a személyes jogigény érvényesítését. Az igazságügyi klinikai szakpszichológus alkalmas arra, hogy a büntető eljárások, polgári perek, közigazgatási ügyek különböző szakaszaiban – egyénekre, csoportokra kiterjedő – személyes vizsgálatokat alkalmaz, és a nyert adatokat összefoglalja.

Az igazságügyi szakpszichológus más szakterületekkel való szakmai-tudományos együttműködés esetén képviseli a pszichológia tudományát. Ismeri a terület kurrens szakirodalmát, és különböző fórumokon ismeretterjesztő feladatokat lát el.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Félévente 5 péntek/szombat.

Az OFTEX-rendszerben a 2024/2025/1 (őszi) félév órarendje és a képzési információk az alábbi linken érhetők el:

https://oftex.hu/project_o/actual_prg/system/launch.php?pg=./oftex/TANF_Adatlap.php?msgid=87818&tableid=0&retcode=tanflist

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1064 Budapest, Izabella utca 46.)

Irányszám: 15 < 30

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük az általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 246.000 Ft/félév.


közoktatási vezető és pedagógus szakvizsga

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

FF/1119-4/2012

A képzés megnevezése:

közoktatási vezető és pedagógus szakvizsga

(Public Education Manager and Teacher's Professional Examination)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

szakvizsgázott pedagógus, közoktatási vezető

(Pedagogue with Special Qualification Examination, Public Education Manager)

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

  • alapképzésben (BSc/BA), mesterképzésben (MSc/MA) szerzett pedagógus végzettség és szakképzettség, továbbá pedagógus munkakörben eltöltött 3 éves gyakorlat, vagy
  • egyetemi/főiskolai szintű pedagógusi végzettség és szakképzettség, továbbá pedagógus munkakörben eltöltött 3 éves gyakorlat.

A képzés célja:

A továbbképzésen végzett szakemberek az iskolák, oktatási, nevelési intézmények vezetői, vezető-helyettesi, szakmai munkaközösség-vezetői, a szakképzés tovább- és átképző intézményeinek vezetői munkaköreit, szaktanácsadói, szakértői, vizsgaelnöki feladatokat, a pedagógiai intézetek és szakszolgálatok munkatársi feladatait láthatják el.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

Felkészítést nyújt:

  • az oktatásszervezés, az oktatásirányítás, a tanügyigazgatás, a gazdálkodás, a szakmai fejlesztés, a közoktatás egyéni és pedagógus közösségi jogok ismeretinek elsajátításához;
  • az ismeretek gyakorlati alkalmazására a különböző szintű vezető, illetve pedagógus munkakörben dolgozók számára feladatuk szakszerű ellátásához;
  • a pedagógus munkakörben dolgozóknak az intézmények pedagógiai fejlesztési, szervezési, minőségbiztosítási és teljesítményértékelési rendszere működtetésében, a pedagógiai és foglalkozási programok kidolgozásában való közreműködésre;
  • az oktatás tartalmi fejlesztésére annak érdekében a különböző beosztásokban dolgozó közoktatási vezetők képesek legyenek a közoktatásirányításban bekövetkező változásokat követni, s úgy végrehajtani, hogy az a nevelőoktató munka folyamatosságát biztosítsa, illetve a változásmenedzseléssel az intézmény jobb színvonalon teljesítse közfeladatát.

A képzés során a hallgató következő képességeinek, kompetenciáinak kialakítása és fejlesztése valósul meg:

  • vezetői, irányítói készségek, képességek kialakítása, fejlesztése,
  • kooperatív szervező készég,
  • döntéselőkészítés, operatív folyamatirányítás,
  • kapcsolatépítés, információgyűjtés,
  • csapatépítés, koordináció,
  • szervezeti kommunikációs rendszer kiépítése, működtetése,
  • kommunikáció és tárgyalási képesség és készség,
  • szakterületet érintő jogszabályok alkalmazása,
  • képzések gazdasági tervezése szervezése,
  • szervezeti egységek irányítása,
  • mérések szervezése, lebonyolítása, elemzése,
  • szakértési, szaktanácsadói tevékenység,
  • minőségirányítás, minőségbiztosítási rendszer működtetése.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

  • Kötelező ismeretkörök: közigazgatási vezetési ismeretek, a nevelési-oktatási intézmény, mint szervezet, az intézmény és környezete, a nevelési-oktatási intézmény hatékonysága, az integráció és szegregáció kérdései, a pedagógus a nevelési-oktatási intézmény szervezetében, sajátos pedagógiai, pszichológiai ismereteket és módszereket igénylő személyek, illetve csoportok nevelése-oktatása;
  • Választható ismeretkör – nevelési-oktatási intézmény-vezetői ismeretek: iskolaigazgatás, alkalmazott vezetéselmélet, tréning, oktatásirányítási gyakorlat, választható tárgyak (oktatásirányítás, szakképzés-igazgatás, minőségirányítás, minőségfejlesztés, értékelés és mérési módszerek, felnőttképzési akkreditáció, szervezési technikák, tantervi alapismeretek, érdekvédelem a közoktatásban);

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

  • az iskolák, oktatási, nevelési intézmények vezetői, vezetőhelyettesi, szakmai munkaközösségvezetői, a szakképzés tovább- és átképző intézmények vezetői munkakörei;
  • a szaktanácsadói, szakértői, vizsgaelnöki feladatok;
  • a pedagógia intézetek és szakszolgálatok munkatársi feladatai, továbbá
  • valamennyi pedagógus munkakörben dolgozó szakmai szervezési, nevelőtestületi munkája során.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente pénteken és szombaton, jelenléti formában.

A képzés helyszíne:

A képzés Budapesten és Szombathelyen is meghirdetésre kerül.

Budapest: 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.,

Szombathely: 9700 Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4.

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.

A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámítása:

Amennyiben a jelentkező már rendelkezik pedagógus szakvizsgával, vagy korábban már elvégezte a pedagógus szakvizsga kötelezően oktatott ismeretköreinek tárgyait, az előírt 120-ból a kötelezően oktatott ismeretköröknek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő két félévre rövidül.

A pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzésen szerzett végzettség, illetve folytatott tanulmányok meglétét kérjük, a felvételi eljárás során a jelentkezési lapon jelezze, hogy a megfelelő tanulócsoportba kerüljön beosztásra. A formális kreditbeszámításra a beiratkozás után kerül sor egy ún. kreditátviteli eljárás keretében, a tanulmányok/végzettség meglétének igazolását akkor szükséges bemutatni.


meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH FNYF/1662-3/2017.

A képzés megnevezése

meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó

(Infertility, Reproduction and Adoption Counselling)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

meddőségi, reprodukciós és örökbefogadási szaktanácsadó

(Specialist in Infertility, Reproduction and Adoption Counselling)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

3 félév, 90 kredit

A felvétel feltételei:

  • Az alábbi képzési területek valamelyikén legalább alapképzésben szerzett végzettség és szakképzettség:
  • társadalomtudomány, bölcsészettudomány, természettudomány, pedagógusképzés, orvos- és egészségtudomány, hittudomány, jogi, valamint az államtudományi;
  • egyéb szakok esetében a felvétel feltételei az előzetes szakképzettség tekintetében egyedileg vizsgálhatók, valamint
  • a fentieken túl a felvétel előfeltétele a meddőség, humán reprodukció vagy örökbefogadás területein végzett, legalább egyéves, 100 órányi, önkéntes vagy hivatásos munka.

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja a meddőség, illetve az asszisztált reprodukciós és az örökbefogadási folyamat iránt érdeklődő, e területeken tapasztalattal rendelkező, diplomás szakemberek továbbképzése. A képzés fókusza egyfelől a legkorszerűbb szakmai ismeretek átadása, másfelől a résztvevők hivatás-személyiségének célzott fejlesztése.

Az interdiszciplináris képzés során az említett témákat több szempontból közelítjük meg, és hangsúlyt kap a különböző területekről érkező szakemberek tapasztalatcseréje is.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

Ismeretek:

  • a gyakorlatban elfogadott és alkalmazott, a meddőséggel, humán reprodukcióval és az örökbefogadással kapcsolatos magyar és nemzetközi szabályozás alapjai,
  • a kapcsolódó szakmai elvek és módszerek,
  • a releváns témák interdiszciplináris szemlélete,
  • a segítő tevékenység legfontosabb etikai szempontjai,
  • a releváns kutatások legalapvetőbb formái.

Képességek:

  • egyének, csoportok és helyzetek jellemzőinek szakszerű megítélése,
  • egy adott probléma megoldásához releváns és eredményes módszer kiválasztása,
  • a rendelkezésére álló adatok alapján szakmailag megalapozott döntéshozatal, valamint mások döntésének megítélése,
  • a segítő tevékenység terepéül szolgáló szervezetben fellépő, nehezített helyzetek értő elemzése egyéni és csoportos szinten egyaránt,
  • az etikai szempontok beépítése a segítő beavatkozás jellegének komplex mérlegelése során,
  • az elsajátított ismeretek integrálása a képzés résztvevőjének eredeti szakmájával és tevékenységével,
  • a képzés során elsajátított ismeretek alapján eredményes kommunikáció kiépítése az interakciós partnerrel, adott esetben csoporttal,
  • a meddőséghez, a reprodukciós eljárásokhoz és az örökbefogadáshoz kapcsolódó szubjektív és intézményi folyamatok rendszerszemléletű megközelítése,
  • saját munkájában megfelelően alkalmazni az elsajátított ismereteket, felismerni ezek relevanciáját a konkrét élethelyzetekben megjelenő problémák segítő megközelítésében,
  • a tudományos publikációk értő feldolgozása, kritikai elemzése.

Személyes adottságok, készségek, attitűdök:

  • tisztában van saját emberi és szakmai kompetenciáinak határaival,
  • rendszerező képesség, problémamegoldás, problémaelemző képesség, helyzetfelismerés,
  • jó kommunikációs készség, hatékony kérdezés, kapcsolatteremtési készség,
  • ösztönző képesség, konfliktusmegoldó képesség,
  • empátiás készség,
  • kooperációs készség,
  • felelősségtudat, határozottság,
  • ítélkezésmentes attitűd, tolerancia,
  • önállóság, kreativitás, precizitás.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti ismeretek és tárgykörök:

  • a meddőség medicinális okai és kezelése,
  • reprodukciós anatómia és élettan,
  • asszisztált reprodukciós eljárások,
  • szexualitás és fogamzási nehézségek,
  • a meddőség és az asszisztált reprodukciós kezelések lélektana,
  • örökbefogadási alapfogalmak,
  • az örökbefogadás jogi és gyermekvédelmi háttere,
  • az örökbefogadási háromszög,
  • családterápiás alapismeretek,
  • gyermekpszichiátriai kórképek,
  • az örökbefogadott és asszisztált reprodukciós eljárással fogant gyermekek és családjaik sajátosságai,
  • kötődési zavarok és kezelésük örökbefogadott gyerekeknél,
  • tanulási és viselkedészavarok,
  • fejlődési elmaradások,
  • identitás és örökbefogadás,
  • társadalmi kérdések.

Tudomány-módszertani kurzusok:

  • szakdolgozati konzultáció.

Szakmai gyakorlati képzés:

  • szakirodalom-feldolgozó szeminárium,
  • pszichológiai eszközök / terápiás intervenciók az örökbefogadási folyamat során, illetve a meddőség kezelésében,
  • a segítő beszélgetés alapjai,
  • kötelezően választható tárgyak (szülőcsoportok vezetése, párterápia alkalmazása termékenységi nehézséggel küzdő pároknál, az örökbeadó szülők támogatása, családon belüli örökbefogadás, mozaik-családok).

Szakdolgozat

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A képzésen elsajátított elméleti és gyakorlati ismeretek jól alkalmazhatóak a meddőség, az asszisztált reprodukció és az örökbefogadás területeihez kapcsolódó munkakörökben:

  • meddőségi intézetek,
  • területi gyermekvédelmi szakszolgálatok,
  • védőnői hálózat,
  • civil szervezetek,
  • pedagógiai szakszolgálatok,
  • gyermekvédelmi intézmények,
  • oktatási Intézmények,
  • szociális intézmények,
  • szülészet-nőgyógyászati munkakörök.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 20 < 30

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 235.000 Ft/félév.

További szakmai információ kérhető:

Dr. Bátki Anna címzetes egyetemi docens (batki.anna@ppk.elte.hu), Mészáros Krisztina címzetes egyetemi docens (meszikriszti@staff.elte.hu).


mentortanár

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FHF/1199-6/2009.

A képzés megnevezése:

mentortanár-képzés (Mentor Teacher Training)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

mentortanár (Mentor Teacher)

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

2 félév, 60 kredit

A felvétel feltételei:

  • legalább alapképzésben szerzett oklevél és tanári szakképzettség,
  • 5 éves tanári munkakörben eltöltött gyakorlat, valamint
  • pedagógus szakvizsga (ld. „Egyéb kiegészítő információk” c. pont).

A képzésre olyan pedagógusok jelentkezését várjuk, akik a képzés 2. félévében vállalni tudják egy intézményükben dolgozó pályakezdő pedagógus, vagy az ELTE PPK tanárszakos hallgatóinak tanítási gyakorlatában történő mentortanári közreműködést.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja a résztvevők pedagógiai, pszichológiai, szociológiai és szakmódszertani tudásának bővítése, frissítése célzottan a tanárjelöltek és a pályakezdő tanárok eredményes segítése érdekében. Annak támogatása, hogy a legfontosabb reflektív és tanácsadói elméletek és módszerek ismerete és alkalmazásának tapasztalatai alapján kialakíthassák saját szerepértelmezésüket, képessé váljanak a pedagógiai szituációk tervezésében, megvalósításában és értékelésében mintát adni, az önfejlesztésre motiválni.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

  • zoknak az elméleti ismereteknek, gyakorlati eljárásoknak az elsajátítása, amelyek szükségesek a tanárjelöltekkel és a pályakezdő tanárokkal való munka szakszerű előkészítéséhez, irányításához, értékeléséhez;
  • jártasság teljes és szelektív megfigyelési jegyzőkönyvet készítésében, ennek alapján képesség a jelöltek, a pályakezdő kollégák munkájáról komplex, reális és segítő értékelés adására mind a tanítási órákra, mind egyéb pedagógiai feladatokra vonatkozóan;
  • felkészültség olyan bemutató órák vagy más jellegű pedagógiai foglalkozások tartására, amelynek előkészítése, megvalósítása és elemzése szaktárgyi, pedagógiai, módszertani értelemben is mintaként szolgálhat;
  • a tanácsadási stratégiák, használatuk követelményeinek elméleti birtoklása, és jártasság a tanácsadói módszerek adaptív alkalmazásában;
  • annak megértése, elfogadása, közvetítése, hogy milyen szerepe és alkalmazási lehetősége van a reflektív gondolkodásnak a pályafejlődésben, a segítő kapcsolatban.

Személyes adottságok, készségek:

  • A pedagógus kompetenciák magas szintű, tudatos alkalmazása jellemzi saját iskolai tevékenységét, önállóság, kreativitás saját oktató-nevelő munkájában.
  • Kezdeményező a saját intézményi fejlesztésben innovációs tevékenységben.
  • Nyitott a jelöltek, illetve pályakezdők szakmai, pedagógiai kezdeményezései iránt.
  • Segítő, támogató kapcsolat kialakítására, fenntartására törekvő.
  • Folyamatos önreflexió alapján alakítja szerepét a mentoráltakkal, akik fejlődését pozitív visszajelzésekkel támogatja.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti ismeretek:

  • a mentortanár szerepe az iskolában;
  • a mentori tevékenységet megalapozó elméleti szociológiai, pszichológiai, pedagógiai ismeretek;
  • a mentori szerep pszichológiai, pedagógiai elméletei;
  • a reflektivitás szerepe, fejlesztésének módszerei;
  • a pályafejlődés szakaszai;
  • tantárgy-pedagógiai ismeretek.

Szakmai gyakorlati képzés:

  • önismeret, kommunikáció, reflektivitás fejlesztése;
  • a mentori tevékenységet megalapozó pszichológiai, pedagógiai készségek fejlesztése;
  • a mentori szerep pedagógiai és pszichológiai gyakorlata;
  • a tanárjelöltek, pályakezdő tanárok problémáinak rétegei, a pályafejlődés lehetséges változatai;
  • korszerű tantárgy-pedagógiai ismeretek és gyakorlat.

Szakdolgozat

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A továbbképzésben részt vevők szerzett elméleti és gyakorlati ismereteik alapján a közoktatás szakrendszerű képzéseiben tanító, gyakorlati félévüket végző tanárjelöltek, illetve kezdő tanárok iskolai munkájának eredményes támogatását végezhetik, jellemzően nem gyakorlóiskolákban.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.

Egyéb kiegészítő információk:

A képzés a pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzéssel együtt, annak választható moduljaként is indul, amelynek teljes képzési ideje: 4 félév. Ha a jelentkező nem rendelkezik pedagógus szakvizsgával, de a többi bemeneti feltételnek megfelel, akkor a pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzésre tud jelentkezni a felvételi eljárás során a mentortanár választható modult megjelölve.


módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FHF/1191-7/2009

A képzés megnevezése:

módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban

(Specialist in Talent Development Methodology)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban

(Specialist in Talent Development Methodology)

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

2 félév, 60 kredit

A felvétel feltételei:

  • legalább alapképzésben szerzett pedagógus szakképzettséget igazoló oklevél és
  • pedagógus szakképzettséget igénylő munkakörben eltöltött minimum egy éves szakmai gyakorlat.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzési szak célja a képzésben részt vevő pedagógusok felkészítése a tehetségfejlesztés speciális gyakorlati feladatnak ellátására egyrészt a közoktatásban, másrészt különböző (nevelési, pályaválasztási, családsegítő, közművelődési) intézményekben.

Felkészülésük során a tehetségfejlesztő pedagógusok (szaktanácsadók) olyan ismeretek, módszerek eszközök birtokába jussanak, melyekkel biztos alapokon tudják azonosítani és kiválasztani a tehetséges gyerekeket, a fejlesztésük, nevelésük során felmerülő problémák megoldásához segítséget, tanácsot tudnak adni.

A képzésben részt vevők hatékonyabbá tudják tenni a műveltségi blokkhoz, tantárgyhoz, egyéb tevékenységi területhez kapcsolódó tehetségfejlesztő munkát tanórán és a differenciált fejlesztés más szervezeti kereteiben (szakkörök, fakultációk, szabadidő, stb.) egyaránt.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A végzett hallgatók az elméleti alapok (pedagógia, pszichológia) termén ismerik:

  • a tehetséggondozás és kutatás történetét;
  • a tehetség leírását, definícióit, fajtáit;
  • a tehetség összetevőit;
  • a tehetség és társadalom összefüggéseit;
  • a tehetség és szocio-emocionális fejlődés összefüggéseit;
  • a kreativitásfejlesztés és pedagógiai implikációk módszereit, eszközeit.

A végzett hallgatók a tehetségfejlesztés metodikája terén elsajátítják:

  • a pedagógus szerepét a tehetségvédelemben és -fejlesztésben, tanácsadásban, egyéni fejlesztésben;
  • a tehetségek felismerésének, azonosításának módszereit;
  • a tehetségek fejlesztését, tehetségfejlesztő stratégiákat;
  • a gazdagító tehetségmetodikát;
  • az alulteljesítés, tanulási zavarok kezelését.

Az elvárt szakmai attitűdök:

  • Munkája során fontosnak tartja az figyelembevételét, törekszik minden tanulóban felfedezni saját értékeit, tehetségét és igyekszik megérteni egyéni világukat.
  • Elfogadja, hogy terveinek megvalósításában rugalmasan kell alkalmazkodnia a nem tervezett szituációkhoz
  • El tudja fogadni a tanulók ötleteit, kezdeményezéseit, saját javaslatai elutasítását is.
  • Elfogadó attitűddel rendelkezik a tanulók és a szülők irányában.
  • Meggyőződéssel képviseli az értékelésben is a
  • Törekszik a valós helyzetek multidiszciplináris, sokoldalú elemzésére, nyitott a tananyag más tudományok felöli megközelítésére, a tanulás szervezése során törekszik a kreatív, sokoldalú megoldások megvalósítására.
  • Megfelelő önismerettel rendelkezik ahhoz, hogy tanári kompetenciáit reflektálni és fejleszteni tudja.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

  • Elméleti és alapozó képzés: a tehetséggondozás és kutatás története; a tehetség definíciói, fajtái; a tehetség összetevői; a pedagógusszerep a tehetséggondozásban, a tehetségek felismerése és azonosítása.
  • Metodika és fejlesztés: a tehetség és társadalom; a tehetség és szocio-emocionális fejlesztés, kreativitásfejlesztés, alulteljesítő tehetségek, tanácsadás, egyéni fejlesztés, tehetségfejlesztő stratégiák, gazdagító tehetségmetodikák.
  • Szabadon választható tárgyak.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

Az elméleti, alapozó képzés tanegységei olyan szakmai ismeretekhez, tudáshoz juttatják a képzésben résztvevőket, melyeknek birtokában azokat jártasság szintjén tudják alkalmazni a tehetséggondozás gyakorlatában, a közoktatás intézményeiben, pedagógiai szakszolgálatok keretében, mindenek előtt a Tehetségpontok működése keretében (ma több mint 1500 ilyen működik az országban).

Jártasság:

  • a tehetség identifikáció objektív és szubjektív eszközeinek használatában;
  • tehetségpedagógiai módszerek és stratégiák alkalmazásában az oktató-nevelő munka folyamatában;
  • a speciális tehetségfejlesztő program elemeinek kidolgozásában, alkalmazásában;
  • a tanácsadásban, a problémák kezelésében.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente pénteken és szombaton, jelenléti formában.

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.

Egyéb kiegészítő információk:

A módszertani szaktanácsadó szakirányú továbbképzés a pedagógus szakvizsgával kombinálható:

  • egyrészt annak választható moduljaként is indul, vagyis ha a jelentkező egyszerre pedagógus szakvizsgát is szeretne szerezni, akkor arra kell jelentkeznie, a felvételi eljárás során a tehetséggondozás választható modult megjelölve, ekkor a képzési idő 4 félév lesz;
  • másrészt a képzésen szerzett oklevél birtokában később jelentkezve a pedagógus szakvizsgára, a felvételi eljárás során a tehetséggondozás modult megjelölve, a választáson alapuló ismeretkör 55 kreditjét befogadtatva, annak képzési ideje 2 félévre rövidül.

A képzésen elvégzett tanulmányok 55 kredit értékben szintén befogadhatók a tehetségfejlesztő szaktanácsadó szakirányú továbbképzésbe, melynek képzési ideje ekkor szintén 2 félévre rövidül.


múzeumpedagógiai szaktanácsadó

Tisztelt Érdeklődő!
Tájékoztatjuk, hogy a múzeumpedagógiai szaktanácsadó szak Képzési- és kimeneti követelményei (KKK) jelenleg átalakítás alatt állnak, így a végleges felvételi bemeneti feltételeket ezen az oldalon a későbbiekben fogjuk tudni elérhetővé tenni a jelentkezők számára. Kérjük, figyeljék a honlapot, mert a felvételi eljárás a végleges KKK alapján történik.

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FHF/279-2/2009.

FNYF/988-3/2023.

(a módosítás engedélyezés alatt)

A képzés megnevezése:

múzeumpedagógiai szaktanácsadó

(Museum Education)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

múzeumpedagógiai szaktanácsadó

Museum Education Specialist

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

Bármely alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség területen szerzett diploma.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés tartalma illeszkedik a közoktatásban a Nemzeti Alaptantervhez, a tanulásról és tanításról kialakult új 21. századi paradigmákhoz. Célkitűzéseiben követi a nemzetközi és hazai szervezetek állásfoglalását a múzeumpedagógia feladatáról, szerepéról (ICOM, NEMO, UNESCO, Pulszky Társaság), továbbá a külföldi és hazai képzési programok jó gyakorlatait. A képzési program múzeumpedagógia egyik legfontosabb feladatának tartja a magyar kulturális örökség közkinccsé tételét, a különböző korosztályú gyermekek múzeumlátogatóvá, a művészeteket értő és befogadó felnőttekké nevelését. Szakembereink tudják, hogy a múzeumi foglalkozások nem helyettesíthetik az iskolai tanítási órákat, de a tanulók a múzeumban hasznosíthatják az iskolában tanultakat, az iskolai órán pedig alkalmazhatják a múzeumi tapasztalatokat. Tekintettel az élethosszig tartó tanulás lehetőségeinek biztosítására, a képzés célja olyan képzőművészeti, történettudományi, természettudományi, művelődéstörténeti és pedagógiai/andragógiai ismeretek átadása, melynek birtokában a végzett szakemberek képesek lesznek múzeumi keretek között múzeumpedagógiai foglalkozásokat, szakköröket tartani, felnőttek csoportjainak, családoknak programokat foglalkozásokat szervezni.  A múzeumpedagógia tanítására felkészített pedagógus/pedagógiai ismeretekkel rendelkező szaktanácsadóink kompetenciái  követik a európai képzési keretrendszert (Learning Outcomes EU).

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A múzeumpedagógiai szaktanácsadó birtokában van a közoktatási és nevelési, illetve a közművelődési feladatok ellátásához szükséges speciális múzeumpedagógiai elméleti és gyakorlati ismereteknek,

   - ismeri a múzeumpedagógia elméleti, történeti, pedagógiai, pszichológiai, szociológiai, esztétikai, közművelődési aspektusait,

   - ismeri a nemzetközi és hazai múzeumok típusait, kialakulásuk társadalmi kontextusát, fontosabb jellegzetességeiket és tevékenységi területük sajátosságait,

   - ismeri a nemzetközi és a hazai oktatási-nevelési és közművelődési rendszer múzeumpedagógiai feladatait, lehetőségeit, hazai és nemzetközi intézményeit,

   - ismeri a legfőbb hazai múzeumtípusok szerinti (irodalmi, zenei, néprajzi, művészeti, művelődés- és technikatörténeti, természet- és történettudományi) kiállításokat és gyűjteményeket, azok szakirányú tevékenységi és közművelődési feladatainak elméleti és gyakorlati alapismereteit,

   - tudja a múzeumpedagógiai gyakorlati foglalkozások, tevékenységek szervezésének és vezetésének általános szakmódszertani ismereteit, birtokában van a digitális múzeumpedagógiához szükséges alapvető IKT (DigComp 2.1) ismereteknek.

Képes - a múzeumi környezetben gyermekek vagy felnőttek számára (azok életkori sajátosságait figyelembe véve) fakultatív foglalkozásokat, tanórákat, szabadidős programokat, szakköröket, projekteket megtervezni és vezetni,

-képes a különböző életkorú, kulturális, társadalmi és gazdasági hátterű múzeumlátogatók művelődési, speciális és sajátos igényeit felmérni, és ennek megfelelő differenciált múzeumpedagógiai tevékenységeket, foglalkozásokat, feladatokat tervezni, szervezni és értékelni,

   - a múzeumokban fellelhető kulturális értékek szakszerű közvetítésére, felhasználására a tanulás, a kultúra iránti érdeklődés felkeltésében, illetve az esztétikai, az érzelmi, a közösségi nevelésben,

-képes forrásalapú múzeumi foglalkozást tervezni és előkészíteni, a megfelelő módszerek és eszközök megválasztására és alkalmazására, elősegítve az értő befogadást és az alkotó kreativitást, a tanulást/tudásépítést, miközben teret ad a személyes érdeklődésnek, az egyéni ötleteknek, az önálló vélemények megfogalmazásának, képes a tanulói önállóságot, aktivitást és a tanulók közti interaktivitást inspiráló tanulási környezetet biztosítani, az önálló művelődés képességének és igényének kialakulását elősegíteni,

-képes együttműködni a múzeumok munkatársaival, a szülőkkel, a pedagógus kollégákkal, pedagógusként/pedagógiai szaktanácsadóként a közoktatási intézményekben közművelődési tevékenységet ellátni, vagy közművelődési szakemberként a múzeumi tevékenység során a pedagógiai ismereteit és eszközeiket felhasználni,

-képes a múzeumi szakemberekkel és más országok hasonló képzettségű szakértőivel (idegen nyelven is) hatékonyan kommunikálni, a múzeumpedagógia területén tájékozódni, az új tapasztalatokat, eredményeket (jó gyakorlatokat) elemezni és adaptálni, saját eredményeit a hazai és a nemzetközi térben megosztani,

-múzeumpedagógiai ismereteit felhasználva/kiaknázva/révén képes az iskolai oktató, nevelőmunkában általában – az egyes műveltségi területekhez kötődően – segíteni a pedagógus munkáját.

Meggyőződése

-A képzésben résztvevő meggyőződésévé válik, hogy a múzeum által közvetített tudás eszközként alkalmazható a gyermekek, fiatalok és felnőttek különböző kompetenciáinak fejlesztésében, hatékony formája az informális tanulásnak,

-Meggyőződése, hogy a múzeumok által kínált művelődési formák képesek az egész életen át tartó tanulást támogatni, 

-Vallja, hogy a különböző típusú múzeumokban, gyűjteményekben, múzeumi jellegű tanulást biztosító intézményekben megszerezhető sajátos ismeretek, készségek és képességek a mindennapi életben is eredményesen használhatók, a hétköznapi helyzetekre transzformálhatók valamennyi korosztály számára, hozzájárulva ezzel a társadalmi jóllét erősödéséhez.

-Nyitott a szakmai diskurzusokra, a konstruktív szakmai együttműködésre, a szakmai megújulásra, empatikus és toleráns, elkötelezett híve a fenntarthatóságnak.    

Autonómia, felelősség:

-Elkötelezettség és felelősségvállalás jellemzi a folyamatos szakmai önfejlődésért és tanulásért, folyamatos megújulásának alapja az egész életen át tartó tanulás

-Személyes szakmai felelősségvállalása érdekében ismeri az információs és a tanuló-társadalom sajátosságait és a hálózati tanulást.

-Elkötelezett a reflektív szakmai szerep megvalósítása, fontosnak tartja az önreflexiót, önelemzés módszertanát és alkalmazását saját szakmai tevékenységeiben.

-Autonóm, felelős szakmai tevékenységeken keresztül képes a kulturális értékek közvetítésére.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

  • Elméleti képzés: a múzeumpedagógia, történeti, pszichológiai, muzeológiai alapismeretek;
  • Képzőművészeti, történettudományi, természettudományi és művelődéstörténeti múzeumtípusok szakirányú tevékenységének, közművelődési munkájának megismerése;
  • Módszertani-gyakorlati ismeretek (projektpedagógia, élménypedagógia, drámapedagógia);
  • Szakmai gyakorlatok.
  • Szabadon választható tárgyak.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A múzeumpedagógiai szaktanácsadó végzettséggel rendelkező feladata: erősíteni a különböző korosztályú látogatókat abban, hogy tartós múzeumlátogató és művészetet kedvelő személlyé váljanak.

A szakirányú továbbképzés során szerzett ismeretek és módszertani, gyakorlati felkészültség alapján képes:

  • múzeumpedagógiai foglalkozások tervezésére, azok megtartására (online és offline formában), megvalósítva a differenciáló, adaptív oktatás-nevelés gyakorlatát,
  • kapcsolatot tartani a régió köznevelési-közoktatási intézményeivel és partnereivel,
  • múzeumon kívüli – iskola-foglalkozások, szakkörök megszervezésére és megtartására,
  • aktívan részt vesz és közreműködik a múzeumi nagyrendezvények, projektek és tárlatvezetések múzeumpedagógiai-múzeumandragógiai elemeinek megtervezésében és lebonyolításában, a családi napok megszervezésében,
  • közreműködik a múzeumpedagógiai témájú pályázatírásban,
  • munkájával hozzájárul a múzeum sikeres kommunikációjához (honlap, közösségi média).

Elhelyezkedési lehetőségek:

  • hazai állami, egyházi és magán muzeális intézményekben, levéltárakban és galériákban

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente péntek és szombat.

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. A képzés a kar épületében (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.), valamint a főváros különböző múzeumaiban kap helyet.

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 213.000 Ft/félév.


pedagógiai szakpszichológus

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FHF/574-2/2009, módosítva: FF/1111-5/2012

A képzés megnevezése:

pedagógiai szakpszichológus

(Pedagogic Psychology)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

óvoda- és iskola-szakpszichológus

(School Psychologist)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

  • pszichológia mesterképzési szakon (korábban pszichológia egyetemi szintű képzésben) szerzett pszichológus szakképzettség, továbbá
  • egyéves szakmai gyakorlat az oktatás, nevelés területén (közoktatási, gyermekvédelmi vagy felsőoktatási intézményben, gyermekek vagy fiatalok foglalkoztatását, illetve pedagógiai vagy pszichológiai ellátást végző intézményben).

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező érdeklődési körét, motivációját, korábbi gyakorlati tapasztalatait, illetve a szakterülettel kapcsolatos jövőbeni elképzeléseit, terveit járja körül.

A képzés célja:

  • A pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva segítséget tudjanak nyújtani a nevelés- és oktatási intézmények és gyermekvédelmi intézmények számára a nevelési és oktatási feladatok hatékony ellátására, a problémák megelőzésére és megoldására.
  • A pszichológia eszközeivel segítséget nyújtson a nevelési problémák esetén közvetlenül a diákoknak, a szülőknek és a gyermekkel foglalkozó pedagógusoknak és intézeti nevelőknek.
  • Felismerje a terápiát igénylő magatartási és pszichés problémákat, és segítséget nyújtson a terápiás segítség biztosításában, együttműködjön a pszichoterapeuta és pszichiáter kollegákkal, biztosítsa a megfelelő támogatást az oktató- és nevelőintézetben. Hosszabb terápiás támogatást nem igénylő problémák esetén és krízishelyzetben támogatást nyújtson.
  • Felkészült legyen az intézményen belüli társas kapcsolatok és a csoportlégkör fejlesztésére és konfliktusmenedzselésre.
  • Személyiségfejlesztő és a társas hatékonyságot fejlesztő csoportos foglakozásokat vezessen intézményes keretben.
  • Ismerje fel, és tudja azonosítani a tanulási problémákat, a szükséges szakmai segítség mértékét, együttműködjön a fejlesztőpedagógus és a gyógypedagógus szakemberrel.
  • Fejlessze a tanulási technikát az átlagos teljesítmény esetén egyéni, csoportos és osztályszinten, nyújtson segítséget a pedagógusoknak a tanítás keretében történő fejlesztésre. Nyújtson segítséget az átlag feletti tehetség gondozásában.
  • Segítse a tanulók pályaválasztási érettségét, és pályaválasztási döntését.
  • Alkalmazzon preventív eljárásokat a deviáns magatartás és személyközi konfliktusok csökkentése céljából.
  • Pszichológiai szempontokkal járuljon hozzá az oktató-nevelő intézmény nevelési és pedagógiai programjának kialakításához és fejlesztéséhez.
  • A pedagógiai szakpszichológusi végzettségű szakemberek önálló pszichológusi tanácsadó és pszichológiai támogató és fejlesztő tevékenységet végezhetnek mind nevelő- oktató intézményekben, mind egyéni tanácsadás keretében az intézményes neveléssel és a tanulással összefüggő nehézségek esetén.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

  • segítő beszélgetés folytatásának képessége, konfliktusmenedzselés;
  • pszichodiagnosztikai ismeretek a kognitív és affektív területen valamint a gyermek pszichopatológia területén;
  • személyiség- és készségfejlesztő csoportok vezetése;
  • oktatás hatékonyságának pedagógiai pszichológiai elemzése és a pedagógusok támogatásának készsége az oktató-nevelő munkában a hatékony működés segítésére az alulteljesítés és a tehetséggondozás terén;
  • konzultációs készségek.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti ismeretek:

  • Gyermek- és ifjúságvédelem, iskolapszichológia, egyéni tanácsadás az oktató- és nevelőintézményekben, egészségpszichológia, pedagógiai szociálpszichológia, intézmény, mint szervezet, tanulási zavarok, gyermek pszichopatológia, serdülőkori viselkedészavarok, tehetséggondozás, pályaválasztási tanácsadás elmélete, önismeretfejlesztő-csoportok vezetése.

Társtudományi és határterületi ismeretek:

  • Pedagógia, család-, iskola- és gyermekvédelem-szociológia, terápiás módszerek és együttműködés a klinikai pszichológussal, iskola- és gyermekvédelmijog.

Szakmai gyakorlati képzés:

  • Módszerek a nevelőotthonban, konzultáció, a tanácsadás folyamata és módszerei, kognitív képességek diagnosztikája, tanulás tanítása, pályaválasztási tanácsadás gyakorlat, a nevelési, oktatási statisztika és számítógép-alkalmazás, etikai esetmegbeszélés, pszichés zavarok és krízishelyzetek gyermekkorban, pedagógiaipszichológiai és szociálpszichológiai problémák kezelése az oktatási- és nevelési intézményekben, pedagógusok mentálhigiénés segítése, preventiv és korrektív módszerek a tanulók körében, a képességfejlesztés módszerei.

Szakmai kompetenciafejlesztő tréning:

  • Kommunikációs és önismereti-tréning, csoportos tanácsadás, mediáció és konfliktusmenedzselés, segítő beszélgetés.

Terepgyakorlatok:

  • Gyermekvédelmi és iskolapszichológiai terepgyakorlatok.

Szakdolgozat.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A képzésben részt vevők szakértelmét a különböző szervezeti keretek közt működő iskolapszichológusi hálózat, a közoktatás intézményei, óvodák, általános és középiskolák, a tanárképzést végző felsőoktatási intézmények, pedagógiai szakszolgálatok, a családon kívüli neveléshez kapcsolódó intézmények, a nevelőintézményi hálózat, gyámügy, az oktató munkához kapcsolódó pedagógiai pszichológiai tevékenységgel foglalkozó intézmények és szolgáltatások hasznosíthatják.

A pedagógiai szakpszichológus végzettség magánvállalkozás folytatására is jogosít az óvodával és iskolával összefüggő tanulási, magatartási, beilleszkedési és egyéb pszichés problémák esetén, szülőknek és pedagógusoknak nyújtott konzultáció és tanulóknak/gyermekeknek nyújtott egyéni és csoportos fejlesztő foglalkozások keretében.

A pedagógiai szakpszichológus szakirányú továbbképzés elvégzésével megszerzett végzettség a 15/2013. (II.26.) EMMI rendelet értelmében pedagógus szakvizsgával egyenértékű a Pedagógus Életpálya Modell szempontjából.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

Havonta egy alkalommal 3 nap (szerda, csütörtök, péntek).

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 15 < 25

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük az általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 235.000 Ft/félév.

A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámítása:

Az alábbi szakirányú továbbképzésen szerzett oklevél birtokában az előírt 120-ból 60 kredit befogadható és folyamatos képzésindítás esetén a képzési idő 2 félévre rövidülhet: tanácsadó szakpszichológus. A képzési idő rövidítésének oktatásszervezési feltételei vannak, ha egy adott felvételi eljárásban a lehetőség elérhető, akkor azt a meghirdetéskor közzétesszük.

A fenti tanulmányok/végzettségek meglétét kérjük, a felvételi eljárás során a jelentkezési lapon jelezze, hogy a megfelelő tanulócsoportba kerüljön beosztásra. A formális kreditbeszámításra a beiratkozás után kerül sor egy ún. kreditátviteli eljárás keretében, a tanulmányok/végzettség meglétének igazolását akkor szükséges bemutatni.


pedagógus szakvizsga

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FRKP/1389-7/2007, módosítva: OH-FIF/106-10/2011,

módosítva: FNYF/1316-6/2017.

A képzés megnevezése:

pedagógus szakvizsga (Teacher's Professional Examination)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

szakvizsgázott pedagógus (Educational Specialist)

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

A 277/1997/XII.22. Kormányrendelet 13. § (1) bekezdése alapján a szakvizsgára történő felkészítésbe az a pedagógus kapcsolódhat be, aki

  • rendelkezik a pedagógus-munkakör betöltésére jogosító felsőfokú iskolai végzettséggel és szakképzettséggel, valamint
  • legalább három év pedagógus-munkakörben eltöltött szakmai gyakorlattal.

Felsőfokú iskolai végzettségként és szakképzettségként elfogadható az alábbi alapképzési szakok (korábban főiskolai szintű képzések) valamelyikén szerzett oklevél: tanító, óvodapedagógus, csecsemő- és kisgyermeknevelő, konduktor, gyógypedagógus; vagy az osztatlan, illetve mesterképzési (korábban főiskolai vagy egyetemi szintű) szakon szerzett tanári oklevél.

A képzés célja:

A pedagógusképzésben szerzett ismeretekre és a köznevelésben, napközbeni gyermekellátásban szerzett tapasztalatokra épülően a köznevelés és a napközbeni gyermekellátás rendszerének, intézményrendszerének működésével, hatékony irányításával, fejlesztésével, az oktatás-nevelés-gondozás szabályozásának új követelményeivel és azok gyakorlati alkalmazásával, a pedagógus tevékenységével és az egyéni sajátosságokra érzékeny személyiségformálással kapcsolatos új ismeretek és kompetenciák fejlesztése a pedagógusok folyamatos szakmai fejlődésének támogatása érdekében.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A gyakorlati tevékenységük tapasztalataira építve a képzés során a pedagógusok:

  • felkészülnek a pedagógus munkakörök, illetve az intézményhez kapcsolódó speciális feladatok ellátására;
  • ismereteket szereznek az oktatás-nevelés tartalmi szabályozásának új követelményeiről, azok alkalmazási lehetőségeiről a szaktárgyi oktatásban és nevelésben;
  • megismerik az intézmények eredményes irányítására, működésére vonatkozó legfontosabb alapelveket;
  • felkészülnek a gyermekek/tanulók egyéni sajátosságait figyelembe vevő személyiségformálás elméletére, módszereire.

Személyes adottságok, készségek, attitűdök:

  • tudatosság kompetenciák birtoklásában és gyakorlásában;
  • önállóság, kreativitás a saját nevelőmunkában;
  • kezdeményezőkészség saját intézményi fejlesztésekben, innovációs tevékenységekben;
  • nyitottság a pedagógiai kezdeményezések iránt;
  • segítő, támogató, irányító attitűd és kapcsolat kialakítása intézményi környezetben.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Kötelezően oktatott témakörök:

  • Közigazgatási vezetési ismeretek: Magyarország alkotmányos alapjai, a közigazgatás felépítése és működése, alapvető államháztartási ismeretek, a közigazgatási eljárás szabályai az oktatáshoz-neveléshez- gyermekellátáshoz kapcsolódó ügyekben.
  • A nevelési-oktatási intézmény, mint szervezet: A közoktatási intézmények működése és annak jogi szabályozása, szervezeti kultúra, az intézmény vezetése, intézményszintű tervezés, információáramlás, kommunikáció; Innováció és szervezetfejlesztés, az intézmény képének tudatos alakítása. Az intézmény és környezete: fenntartói jogok és kötelezettségek, (kis)térségi, szakmaközi együttműködés lehetőségei és keretei, a családdal való kapcsolattartás, együttműködés és intézményes formái.
  • A nevelési-oktatási intézmény hatékonysága: Az eredményesség–hatékonyság-sikeresség mutatói, mérési lehetőségei; Mérési-értékelési-ellenőrzési folyamatok a köznevelésben-gyermekellátásban, a pedagógusi munka értékelése, a gyermekek-tanulók fejlődésének, tanulásának nyomon követése és értékelése; A minőségfejlesztés módszerei; A pedagógusi, tanulói és szülői szerveződések; Szervezeti tanulás.
  • Pedagógus a nevelési-oktatási intézményben: A pedagógus szerepei, munkatevékenységei; Pedagógiai folyamat tervezése, az intézményi feladatok megszervezése, szakmai együttműködés; Szakmai önismeret és önreflexió a pedagógiai gyakorlatban; A pedagógusok mentálhigiénéje, konfliktusok és kezelésük; A pedagógus tevékenységét segítő új eljárások, módszerek, technikák; Feltáró vizsgálatok tervezése, módszerei.
  • Sajátos pedagógiai, pszichológiai ismereteket és módszereket igénylő személyek, illetve csoportok nevelése-oktatása: Az integráció és szegregáció kérdései: hátrányos megkülönböztetés, az esélyegyenlőség elve, fenntartói megoldások az integrációra, szektorközi együttműködés; A kiemelt figyelmet igénylő gyermekek; A hátrányos helyzetű gyermekek; Egészségnevelés, egészségfejlesztés, mentálhigiéné, drogmegelőzés; Multikulturális nevelés; Az élethosszig tartó tanulás, felnőttoktatás.

Választáson alapuló tanulmányterületek:

  • Preventív és korrektív pedagógia, pszichológia,
  • Mentori, vezetőtanári feladatokra való felkészítés (elsősorban tanár végzettségűek jelentkezését várjuk),
  • Tehetséggondozás, tehetségfejlesztés,
  • Tantárgy-pedagógiai kérdések az iskolai gyakorlatban (Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban),
  • Oktatási egyenlőtlenségek és korai iskolaelhagyás.

Szabadon választható tárgyak.

Portfólió típusú szakdolgozat

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A szakirányú továbbképzésben résztvevők a megszerzett elméleti és gyakorlati ismeretek alapján képesek az intézményi feladatok szervezésére, pedagógiai folyamattervezésre, együttműködésre a pedagógus kollégákkal, szülőkkel, az oktatásirányítás különböző szintjeivel.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente pénteken és szombaton, jelenléti formában.

Képzés helyszíne:

A képzés Budapesten és Szombathelyen is meghirdetésre kerül.

Budapesten: 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27., Szombathelyen: 9700 Szombathely, Károlyi Gáspár tér 4.

Irányszám: 25 < 100

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.

A „Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban” című modult a kar az OTP Fáy András Alapítvánnyal való együttműködés keretében hirdeti, a modult választó hallgatók féléves önköltsége a képzésen az Alapítvány támogatásának jóvoltából a mindenkori meghirdetett összeg 20 %-a.

Specializálódás a képzés során:

A választáson alapuló tanulmányterületek közül választottat már a felvételi eljárás keretében meg kell jelölni. A fenti listájából kizárólag azokra lehet benyújtani a jelentkezést, amelyek az aktuális felvételi meghirdetésben szerepelnek.

A korábban szerzett ismeretek, gyakorlatok beszámítása:

Az alábbi szakirányú továbbképzéseken szerzett oklevél birtokában az előírt 120-ból a választható tanulmányterületnek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő 2 félévre rövidül: fejlesztőpedagógus, mentortanár, módszertani szaktanácsadó a tehetséggondozásban, tehetségfejlesztő szaktanácsadó.

Az alábbi tanfolyamon szerzett tanúsítvány birtokában az előírt 120-ból a választható tanulmányterületnek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő 2 félévre rövidül: Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban.

Amennyiben a jelentkező már rendelkezik pedagógus szakvizsgával, vagy korábban már elvégezte a pedagógus szakvizsga kötelezően oktatott ismeretköreinek tárgyait és a képzéssel valójában egy újabb választáson alapuló tanulmányterület elvégzését célozza, az előírt 120-ból a kötelezően oktatott ismeretköröknek megfelelő 55 kredit befogadható és a képzési idő 2 félévre rövidül.

A fenti tanulmányok/végzettségek meglétét kérjük, a felvételi eljárás során a jelentkezési lapon jelezze, hogy a megfelelő tanulócsoportba kerüljön beosztásra. A formális kreditbeszámításra a beiratkozás után kerül sor egy ún. kreditátviteli eljárás keretében, a tanulmányok/végzettség meglétének igazolását akkor szükséges bemutatni.


pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban tanfolyam

A képzés az OTP Fáy András Alapítvánnyal való együttműködés keretében 2012. óta érhető el a pedagógus szakvizsgára felkészítő szakirányú továbbképzés választható tanulmányterületei között a „Tantárgy-pedagógiai kérdések az iskolai gyakorlatban” tanulmányterület keretében modulként, illetve önállóan tanfolyamként.

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés megnevezése:

Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban

A képzés elvégzésekor kapott igazolás:

A tanfolyamot sikeresen teljesítő résztvevők tanúsítványt és kreditigazolást kapnak.

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

2 félév, 55 kredit

A felvétel feltételei:

Pedagógusképzésben szerzett végzettség.

A képzés célja:

A képzés célja, hogy a korszerű szakmai és módszertani ismeretekkel felvértezett tanárok munkájukkal elősegítsék a fiatal generációk pénzügyi-gazdasági kultúrájának fejlődését. A képzés keretében az eredetileg nem gazdasági képzettségű pedagógusok a pedagógusi tevékenység ellátásához szükséges elméleti és gyakorlati ismeretek megerősítése, elmélyítése, a legújabb ismeretekkel történő megújítása mellett elsajátítják a pénzügyi, gazdasági és gazdálkodási ismeretek oktatásához szükséges tartalmi-módszertani ismereteket.

A képzés meghatározó ismeretkörei:

A modul témakörei: pénzügyi alapismertek, pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanároknak, a pénzügyi, gazdálkodási ismeretek tanításának módszertana, az oktatás tervezése, a projektpedagógia gyakorlata, IKT-kompetenciák, a tanári portfólió, saját élményű tréning, a reflektív gondolkodás.

A modul keretében a második félévben 3 munkanapot igénybe vevő tanítási gyakorlat is teljesítendő.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el, a tanfolyam mintatanterve a pedagógus szakvizsga választható tanulmányi területei között található.

(Bár a tanfolyami résztvevők a pedagógus szakvizsga azonos nevű választható tanulmányi területén tanulmányokat folytató hallgatókkal azonos képzési tartalmat végeznek el, nekik nem kell szakdolgozatot (portfóliót) benyújtaniuk és nem kell záróvizsgázniuk sem.)

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente pénteken és szombaton, jelenléti formában. (Lehetőség szerint igazodva a munkaszüneti napokhoz és az iskolai szünetekhez.)

Képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 10 < 20

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot (beleértve a pedagógus szakvizsga azonos nevű választható tanulmányi területére és a tanfolyamra együttesen jelentkezőket is).

Meghirdetési információk:

A pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban modul kétféle jogviszony keretében teljesíthető:

  • a pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzés választható tanulmányterületeként hallgatói jogviszony keretében az oklevélben szereplő szakvizsgázott pedagógus végzettség mellett, illetve
  • tanfolyami keretek között, önálló felnőttképzésként a jelen tájékoztatóban szereplő feltételeknek megfelelően.

A szakirányú továbbképzéseket és tanfolyamokat a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán tesszük közzé a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag költségtérítéses finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.

Mivel a „Pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretek tanítása a közoktatásban” nevű modult a kar az OTP Fáy András Alapítvánnyal való együttműködés keretében hirdeti, a tanfolyami résztvevők (és a pedagógus szakvizsga azonos nevű választható tanulmányi területének hallgatói) az Alapítvány támogatásának jóvoltából kedvezményes áron végezhetik el a képzést, amely a pedagógus szakvizsga szakirányú továbbképzés mindenkori féléves önköltségének 20 %-a.


perinatális szaktanácsadó

Tisztelt Érdeklődő!
Tájékoztatjuk, hogy a perinatális szaktanácsadó szak Képzési- és kimeneti követelményei (KKK) jelenleg átalakítás alatt állnak, így a végleges felvételi bemeneti feltételeket ezen az oldalon a későbbiekben fogjuk tudni elérhetővé tenni a jelentkezők számára. Kérjük, figyeljék a honlapot, mert a felvételi eljárás a végleges KKK alapján történik.

A képzést az ELTE PPK, Affektív Pszichológiai Intézeti Központ és a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság gondozza.

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FRKP/1587-9/2007.

A képzés megnevezése:

perinatális szaktanácsadó

(Perinatal Consultant)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

perinatális szaktanácsadó

(Perinatal Consultant)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

  • legalább alapfokú (BA, BSc, korábbi képzésben főiskolai szintű) végzettség a pedagógia, pszichológia; gyógypedagógia; szociális; pedagógusképzés; egészségtudomány; sporttudomány; jogtudomány, közgazdaságtudomány, élő természettudomány képzési ágakban szerezhető szakképzettségekkel vagy
  • legalább alapfokú (BA, BSc, korábbi képzésben főiskolai) végzettség bármely egyéb képzési területen, feltéve, hogy igazoltan rendelkezik perinatális területen (például PIC-önkéntes, szülőcsoport vezető, jógaoktató stb.) szerzett legalább 3 év szakmai gyakorlattal. Ennek igazolására a perinatális tevékenységet szervező intézmény (például civil szervezet, kórház, művelődési ház, stb.) szakmai vezetőjének ajánlása szükséges.

 Ha a jelentkező nem rendelkezik az a) pontban felsorolt végzettségek valamelyikével, a képzés tanfolyami formában történő elvégzését választhatja (ld. Egyéb kiegészítő információk c. pont).

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja a már diplomával rendelkező, a születés körül tevékenykedő, valamint a felnövekvő generáció oktatásában és nevelésében részt vevő szakemberek számára igényes, magas szintű, tudományosan megalapozott perinatális képzést nyújtani.

A perinatális tudomány holisztikus, rendszerszemléletű megközelítése egyetlen egységes – ún. transzgenerációs – folyamatként kezeli a szülés-születés időszakát a fogantatástól a következő nemzedék megszületéséig, melyben a vonatkozó szakmák interdiszciplináris együttműködése kívánatos. A képzés egységes keretben foglalkozik az egészséges (normális) élettani folyamatokkal illetve ezek kóros formáival, elakadásaival, kudarcaival. Ezzel is hangsúlyozza, hogy mindezek mögött egyetlen, egységes, természetes alapokon nyugvó folyamat rejlik. Ezzel egyúttal lehetőséget ad a szakembereknek, hogy a hagyományos képzésük rendszerint komplikációkra és patológiás formákra „kiélesített” szemléletüket az egészséges, természetes perinatális események megismerésével gazdagítsák.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

Ismeretbeli kompetenciák:

  • rendelkezik a gyakorlatban elfogadott és alkalmazott perinatális elvek, modellek, módszerek ismeretével,
  • képes interdiszciplináris szemléletben gondolkodni, elemezni, végrehajtani, tervezni,
  • tájékozott a perinatális tevékenység legfontosabb etikai szempontjai terén, és ezeket egyeztetni tudja más, adott esetben ellentétes megfontolásokkal,
  • jártas a perinatális kutatás terén alkalmazott statisztikai és adatszerzési módszerek legalapvetőbb formáiban, képes a tudományos publikációk értő feldolgozására, kritikai elemzésére.

Szakmai kompetenciák:

  • képes egyének, csoportok és helyzetek jellemzőinek szakszerű megítélésére,
  • képes egy adott probléma megoldásához releváns és eredményes módszer kiválasztására,
  • képes a rendelkezésre álló adatok alapján perinatális szempontokat is érvényesítő döntést hozni, valamint mások döntését ilyen szempontokkal támogatni,
  • képes a perinatális tevékenység terepéül szolgáló szervezetben fellépő nehezített helyzetek értő elemzésére egyéni és csoportos szinten egyaránt,
  • képes a perinatális ismeretek alapján eredményes kommunikáció kiépítésére az interakciós partnerre, adott esetben csoporttal,
  • tisztában van saját emberi és szakmai kompetenciáinak határaival,
  • képes a perinatális folyamatok transzgenerációs, rendszerszemléletű megközelítésére.

Elvárt szakmai attitűdök:

A perinatális tudomány holisztikus, rendszerszemléletű megközelítése egyetlen egységes – ún. transzgenerációs – folyamatként kezeli a szülés-születés időszakát a fogantatástól a következő nemzedék megszületéséig, melyben a vonatkozó szakmák interdiszciplináris együttműködése kívánatos.

A képzés egységes szemléleti keretben foglalkozik az egészséges (normális) élettani folyamatokkal, illetve ezek kóros formáival, elakadásaival, kudarcaival. Ezzel is hangsúlyozza, hogy mindezek mögött egyetlen, egységes, természetes alapokon nyugvó folyamat rejlik. Ezzel egyúttal lehetőséget ad a szakembereknek, hogy a hagyományos képzésük rendszerint komplikációkra és patológiás formákra „kiélesített” szemléletüket az egészséges, természetes perinatális események megismerésével gazdagítsák.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti alapozó kurzusok:

  • Magzati fejlődés élettana és lélektana,
  • Várandósság és szülés élettana, lélektana,
  • Az életciklus és a fejlődés krízisei,
  • A várandósság és magzati fejlődés elakadásai, problémái,
  • Gyász: változás, veszteség, elengedés,
  • Gyermekágy, korai anya-gyerek kapcsolat és az első év,
  •  
  • Az első 3 életév kompetenciái.

Interdiszciplináris társtudományi kurzusok:

  • Művészet, rítusok és szimbolikus rendszerek a születés körül,
  • Szociológiai alapismeretek: a gyermekvállalás egészség- és családszociológiai megközelítése,
  • Fájdalom a perinatális időszakban, Születés élmény, transzgenerációs pályák,
  • Szexualitás, termékenység, fogamzás interdiszciplináris megközelítésben,
  • Speciális kollégium: a perinatális tudomány aktuális kérdései.

Tudománymódszertani kurzusok:

  • Kutatásmódszertan, statisztika, a perinatális tevékenység etikai és jogi vonatkozásai,
  • Szakirodalom-feldolgozó szeminárium.

Szakmai gyakorlati kurzusok:

  • Kommunikációs alapfogalmak: alapgyakorlatok,
  • Kommunikációs gyakorlatok: a segítő beszélgetés alapjai,
  • Perinatális terápiás módszerek I-II.,
  • Önismereti csoport I-IV.

Szigorlat.

Szakdolgozati konzultáció és szakdolgozat.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A perinatális szaktanácsadó feladatkörét alapvégzettsége rajzolja ki és határozza meg. A szülésznő, védőnő, pszichológus, szülész-nőgyógyász orvos, korai fejlesztő, óvónő, dúla és számos további szakterületekről képzésünkre érkező szakemberek olyan holisztikus, rendszerszemléletű képzésben vesznek részt, amelyben a fogantatás, várandósság, szülés-születés, gyermekágy időszakára mint egészséges élettani, generációkon átívelő folyamatra képesek tekinteni. Ebben a szemléletben lehetőség nyílik arra, hogy az adott szakember munkája során egyetlen, egységes, természetes alapokon nyugvó folyamatként tekintsen a fejlődésre, hagyományos képzése során rendszerint komplikációkra és patológiára kiélesített szemléletét az egészséges, természetes perinatális események megismerése által munkájában gyakorlati szinten is alkalmazza.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

Kéthetente pénteken és szombaton (8 péntek és szombat, páratlan heteken).

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1064 Budapest, Izabella utca 46.)

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 213.000 Ft/félév.

Egyéb kiegészítő információk:

A képzés felnőttképzési tanfolyam formájában is elérhető (Perinatális tanácsadó). A szakirányú továbbképzés és a tanfolyam meghirdetése és oktatása párhuzamosan zajlik. Ha a jelentkező nem rendelkezik „A felvétel feltételei” c. pontban felsorolt végzettségek valamelyikével, akkor azt a képzési utat választhatja. A felnőttképzési tanfolyam végén azonban a szakirányú továbbképzéssel ellentétben, ahol a képzést elvégzők oklevelet kapnak, tanúsítvány kerül kiadásra.

További szakmai információ kérhető:

Varga Katalin vagy Andrek Andrea ELTE PPK Affektív Pszichológiai Tanszék (varga.katalin@ppk.elte.hu, andrek.andrea@ppk.elte.hu vagy affektiv@ppk.elte.hu).


perinatális tanácsadó tanfolyam

A tanfolyamot a PPK Affektív Pszichológia Tanszék és a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság gondozza

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés megnevezése:

perinatális tanácsadó

A képzés elvégzésekor kapott igazolás:

A tanfolyamot sikeresen teljesítő résztvevők tanúsítványt és kreditigazolást kapnak.

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

  • végzettség: minimum érettségi, és
  • felvételi vizsga teljesítése: a vizsga részletes tartalmát a meghirdetési adatok között tesszük közzé.

A képzés célja:

A tanfolyam célja a diplomával nem rendelkező, ám a születés körül tevékenykedő, valamint a felnövekvő generáció oktatásában és nevelésében részt vevő szakemberek számára igényes, magas szintű, tudományosan megalapozott felkészítést nyújtani. A képzés célzottan a szülés körüli időszakra összpontosít, annak is a gyakorlatban dolgozó szakemberek számára hasznosítható ismereteket és szemléletet közvetíti.  A képzés azok számára indul, akik a szülés-születés körüli időszakban gyakorlatban tevékenykednek (például: szülésznő, csecsemősnővér, fejlesztő, gyógytornász, szoptatási tanácsadó, dietetikus, stb.), vagy e területek hallgatói.

A perinatális tudomány holisztikus, rendszerszemléletű megközelítése egyetlen, egységes – ún. transzgenerációs – folyamatként kezeli a szülés-születés időszakát a fogantatástól a következő nemzedék megszületéséig, melyben a vonatkozó szakmák interdiszciplináris együttműködése kívánatos. A képzés egységes keretben foglalkozik az egészséges (normális) élettani folyamatokkal, illetve ezek kóros formáival, elakadásaival, kudarcaival. Ezzel is hangsúlyozza, hogy mindezek mögött egyetlen, egységes, természetes alapokon nyugvó folyamat rejlik. Ezzel egyúttal lehetőséget ad a szakembereknek, hogy a hagyományos képzésük rendszerint komplikációkra és patológiás formákra „kiélesített” szemléletüket az egészséges, természetes perinatális események megismerésével gazdagítsák.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A képzés során elsajátítandó kompetenciák:

  • A tanfolyamot sikeresen elvégző rendelkezik a gyakorlatban elfogadott és alkalmazott perinatális elvek, modellek, módszerek ismeretével;
  • képes interdiszciplináris szemléletben gondolkodni, elemezni, végrehajtani, tervezni;
  • tájékozott a perinatális tevékenység legfontosabb etikai szempontjai terén, és ezeket egyeztetni tudja más, adott esetben ellentétes megfontolásokkal;
  • jártas a perinatális kutatás terén alkalmazott statisztikai és adatszerzési módszerek legalapvetőbb formáiban, képes a tudományos publikációk értő feldolgozására, kritikai elemzésére;
  • képes egyének, csoportok és helyzetek jellemzőinek perinatális szempontból szakszerű megítélésére;
  • képes egy adott probléma megoldásához releváns és eredményes módszer kiválasztására;
  • képes a rendelkezésére álló adatok alapján perinatális szempontokat is érvényesítő döntést hozni, valamint mások döntését ilyen szempontokkal megtámogatni;
  • képes a perinatális tevékenység terepéül szolgáló szervezetben fellépő nehezített helyzetek értő elemzésére;
  • képes a perinatális ismeretek alapján eredményes kommunikáció kiépítésére az interakciós partnerrel, adott esetben csoporttal;
  • tisztában van saját emberi és szakmai kompetenciáinak határaival;
  • képes a perinatális folyamatok transzgenerációs, rendszerszemléletű megközelítésére.

Elméleti ismeretek és tárgykörök:

  • Szexualitás, termékenység és fogamzás interdiszciplináris megközelítésben, az életciklus és a fejlődés krízisei.
  • Magzati fejlődés, várandósság, valamint a szülés élettana és lélektana.
  • Művészet, rítusok és szimbolikus rendszerek a születés körül. Születés élmény, transzgenerációs pályák.
  • A várandósság és a magzati fejlődés elakadásai, problémái, a gyász, a veszteség, és az elengedés.
  • Gyermekágy, az apaság, a korai anya-gyerek kapcsolat, valamint az első 3 életév kompetenciái.
  • A perinatális tevékenység etikai és jogi vonatkozásai. Kutatásmódszertan és matematikai statisztika alapok.

Szakmai gyakorlati képzés (az ismeretek alkalmazása a gyakorlatban):

  • Kommunikációs alapfogalmak, alapgyakorlatok, valamint a segítő beszélgetés alapjai.
  • Szakirodalom-feldolgozó szeminárium.
  • A perinatális terápiás módszerek bemutatása.
  • Önismereti csoport, a személyiség alkalmasságának fejlesztése, saját élmény.
  • Etikai és kutatás-módszertani alapok.

A képzés meghatározó ismeretkörei:

Elméleti alapozó modul: (terjedelme összesen: 224 óra)

Célja: tudományos igényű elméleti áttekintést szerezni az alábbi témakörökben:

  • A magzati fejlődés élettana és lélektana
  • A várandósság és szülés élettana, lélektana
  • Az életciklus és a fejlődés krízisei
  • A várandósság és a magzati fejlődés elakadásai, problémái
  • Gyász: változás, veszteség, elengedés
  • Gyermekágy, korai anya-gyerek kapcsolat és az első év
  • Apaság
  • Az első 3 életév kompetenciái

Interdiszciplináris társtudományi modul: (terjedelme összesen 140 óra)

Célja: a perinatális időszakkal kapcsolatos tudományok szemléletének és elveinek integrálása, általánosságban: az interdiszciplináris szemlélet kialakítása/elmélyítése.

  • Művészet, rítusok és szimbolikus rendszerek a születés körül (28 óra)
  • Családdinamika és szociológia (28 óra)
  • Fájdalom a perinatális időszakban, születés élmény, transzgenerációs pályák (28 óra)
  • Szexualitás, termékenység, fogamzás interdiszciplináris megközelítésben (28 óra)
  • Speciális kollégium: a perinatális tudomány aktuális kérdései (28 óra)

Tudomány-módszertani modul: (terjedelme összesen 56 óra)

Célja: a perinatális tanácsadói tevékenység tudományos megalapozottságához szükséges alapvető készségek elsajátíttatása.

  • Kutatásmódszertan, statisztika, a perinatális tevékenység etikai és jogi vonatkozásai (28 óra)
  • Szakirodalom-feldolgozó szeminárium (28 óra)

Szakmai gyakorlati modul: (terjedelme összesen 224 óra)

  • Kommunikációs alapfogalmak, alapgyakorlatok (28 óra)
  • Kommunikációs gyakorlatok: a segítő beszélgetés alapjai (28 óra) Célja,hogy lehetőséget nyújtson a tanfolyami résztvevők számára önismereti és kommunikációs gyakorlatokon keresztül megtapasztalni a személyészlelés, személyes befolyásolás verbális és nonverbális működésének hatásait.
  • Perinatális terápiás módszerek I.-II. (28+28 óra) A perinatális terápiás módszerek művelésébe nem vezetjük be a tanfolyami résztvevőket, ám azok ismertetésével megalapozzuk, hogy szakmailag megfelelő módszereket tudjon ajánlani a perinatális tanácsadó.
  • Önismereti csoport I–IV. (28+28+28+28 óra)Az önismereti csoport célja, hogy a képzésben résztvevők számára lehetőséget biztosítson a saját perinatális élményekkel való találkozásra, ezek feldolgozására, integrálására, valamint olyan terápiás helyzetek és módszerek saját élményű megtapasztalására, amelyek alkalmasak a perinatális élmények megközelítésére, esetleges korrekciójára.

A 3. félév megkezdésének feltétele: a Perinatális tudomány összefoglaló részvizsga sikeres letétele.

A tanfolyam sikeres zárásának feltételei:

  • A modulokban meghatározott tárgyak sikeres teljesítése.
  • Önismereti munkában való aktív jelenlét és a szupervízió elvégzése.
  • Sikeres elméleti és gyakorlati vonatkozású tanfolyamzáró vizsga.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el. (A perinatális tanácsadó tanfolyam mintatanterve megegyezik a perinatális szaktanácsadó szakirányú továbbképzésével.)

A szakképzettség alkalmazása:

A perinatális tanácsadó feladatkörét alapvégzettsége rajzolja ki és határozza meg. A szülésznő, védőnő, pszichológus, szülész-nőgyógyász orvos, korai fejlesztő, óvónő, dúla és számos további szakterületekről képzésünkre érkező szakemberek olyan holisztikus, rendszerszemléletű képzésben vesznek részt, amelyben a fogantatás, várandósság, szülés-születés, gyermekágy időszakára mint egészséges élettani, generációkon átívelő folyamatra képesek tekinteni. Ebben a szemléletben lehetőség nyílik arra, hogy az adott szakember munkája során egyetlen, egységes, természetes alapokon nyugvó folyamatként tekintsen a fejlődésre, hagyományos képzése során rendszerint komplikációkra és patológiára kiélesített szemléletét az egészséges, természetes perinatális események megismerése által munkájában gyakorlati szinten is alkalmazza.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

Kéthetente pénteken és szombaton (8 péntek és szombat, páratlan heteken).

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indítható, amennyiben a képzésre fölvettek száma eléri az indításhoz szükséges minimális létszámot.

Meghirdetési információk:

A tanfolyamokat a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán tesszük közzé a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag költségtérítéses finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 213.000 Ft/félév.

További szakmai információ kérhető:

Varga Katalin vagy Andrek Andrea ELTE PPK Affektív Pszichológiai Tanszék (varga.katalin@ppk.elte.hu, andrek.andrea@ppk.elte.hu vagy affektiv@ppk.elte.hu).


stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó

Tisztelt Érdeklődő!

Tájékoztatjuk, hogy a stratégiai emberi erőforrás szaktanácsadó szak új képzésként kerül meghirdetésre a 2024/2025-ös tanévre.

A szak Képzési- és kimeneti követelményei (KKK), melyek tartalmazzák majd a bemeneti feltételeket is, jelenleg még nem elérhetők. Ezen az oldalon a későbbiekben fogjuk tudni elérhetővé tenni a jelentkezők számára.

Kérjük, figyeljék a honlapot, mert a felvételi eljárás a végleges KKK alapján történik.


szexuálpszichológiai szakpszichológus

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FF/797-5/2014

A képzés megnevezése:

szexuálpszichológiai szakpszichológus

(Sexual Psychologist)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

szexuálpszichológiai szakpszichológus

(Sexual Psychologist)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

  • pszichológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett oklevél, vagy
  • pszichológia alapképzési szakon szerzett oklevél és arra épülően szerzett egészségpszichológia mesterképzési szakon szerzett oklevél

A jelentkezők felvételi beszélgetésen vesznek részt.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja kettős.

Egyrészt cél a pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva segítséget tudjanak nyújtani az egyénnek vagy párnak a szexuális élet valamely területén felmerült nehézségek megjelenésekor, egyedül, más segítőkkel együttműködve vagy szakszerű továbbirányítással. A szexuálpszichológiai szakpszichológus segíti az egyént vagy a párt az egészséges és kiegyensúlyozott párkapcsolati és pszichoszexuális működés elérésében és megtartásában, a problémák vagy azok súlyosbodásának megelőzésében. Ismeri a szexuális egészség alapvető elemeit, képes azonosítani a szexuális természetű elakadások hátterében vagy azok folyományaként előálló pszichés folyamatokat, és amennyiben azok saját kompetenciahatárain belül támogathatók, segítséget nyújt a feloldásukban.

Szükség esetén együttműködik más segítőkkel vagy szakszerűen továbbirányítja a kliensét. Szem előtt tartja, hogy a pszichológiai segítés feltétele, hogy a szexualitást érintő nehézség esetében a testi/fizikai okokat szakorvos már kivizsgálta, és további orvosi kezelésüket nem találta indokoltnak, vagy azok kiegészítését a segítő beszélgetéssel javasolta.

Képes kezelni a szexuális tünetekkel kapcsolatosan a speciális segítő helyzetében előálló problémákat, a több kliens egyidejű jelenlétét, valamint jártas az egészségpszichológiai megközelítést és ismereteket igénylő, vonatkozó jelenségek felismerésében, elkülönítésében és helyes súlyozásában. A fentiekkel összhangban helyesen ítéli meg a segítés fókuszát és elérhető célok teljesítésére vállalkozik.

Ismeri a terület kurrens szakirodalmát, és képes különbséget tenni a tudományosan megalapozott és a megalapozatlan, szexualitással kapcsolatos hiedelmek, sztereotípiák, elméletek és segítő módszerek között. Ismeri a szexualitás biológiai, egyéni, pszichológiai, szimbolikus, kommunikációs, kulturális, társas és társadalmi természetét. Megfelelő tudással rendelkezik ahhoz, hogy az egyéb módszerspecifikus képzésben szerzett ismereteit helyesen beillessze a szakterület speciális keretei közé.

Másrészről a szexuálpszichológiai szakpszichológus ismeri a szexuális egészség fejlesztésének és a szexuális életre nevelés/felkészítés korszerű megközelítéseit és a HIV prevenció alapjait. A szexuálpszichológiai szakpszichológus felkészült szexualitással és családtervezéssel kapcsolatos pszichoedukációs egyéni/csoportos foglalkozások tartására különböző célcsoportoknak. A szexuálpszichológiai szakpszichológus rendelkezik mindazzal a tudással és azokkal a kompetenciákkal, amelyek alkalmassá teszik őt arra, hogy fiatalok számára iskolai környezetben vagy egyéb kontextusban szexuális felvilágosító foglalkozásokat tartson.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

  • Segítő beszélgetés vezetésének képessége, konzultációs készségek elsajátítása;
  • Konfliktusmenedzselés páros helyzetben;
  • Kommunikációs készség fejlesztése egyéni és páros helyzetben;
  • Továbbküldést nem igénylő szexuális természetű problémák esetében a segítés fókuszának és módszerének helyes megítélése és segítő beszélgetés folytatásának képessége;
  • A koordinálás, továbbirányítás szükségességének és irányának helyes megítélése;
  • Megváltozott fizikai képességek esetén segítségnyújtás, lehetőség szerint a szexuális élet helyreállításában vagy a veszteségek feldolgozásában;
  • Csoportos és egyéni pszichoedukációs tevékenység végzése a családi és szexuális életre nevelés területén;
  • Iskolai szexuális felvilágosító programok tartása;
  • Kurrens szakmai, tudományos ismeretek közlése a szexuálpszichológia és a párkapcsolati egészség tárgykörében;
  • Képes a szexualitással kapcsolatos prevenciós programok kidolgozására különböző életkori csoportok számára.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti ismeretek:

  • A szexualitás tárgykörének általános ismeretei;
  • A szexualitás biológiai, pszichológiai, szimbolikus, kommunikációs, kulturális, társas, társadalmi és egyéni, természetének megismerése;
  • A szexuális életre felkészítés, a pszichoedukáció és a prevencióterületének ismeretei.

Kurrens tudományos ismeretek az alábbi területekről:

  • A szexualitás fejlődése, orgazmus-elméletek, az aktus modellje, maszturbáció, menstruációs zavarok, pszichés meddőség, párválasztás, nemi úton terjedő betegségek, homoszexualitás, párkapcsolati elégedettség;
  • A szexuális és párkapcsolati nehézségek esetében alkalmazható pszichológiai módszerek elméleti hátterének ismeretei (előadás keretében).

Gyakorlati ismeretek:

  • Általános, illetve közismereti tárgyak, pszichodiagnosztika;
  • A szexuális és párkapcsolati nehézségek esetében alkalmazható pszichológiai módszerekkel, intervenciós eljárásokkal kapcsolatos ismeretek bemutatása alkalmazásuk során (esetismertetés, módszerdemonstráció keretében);
  • A szexuális és párkapcsolati nehézségek esetében alkalmazható pszichológiai módszerek területén szerzett gyakorlati ismeretek, részvétel esetismertető csoportban, szupervízió alatti esetvezetés és sajátélmény, pályaszocializáció, terepgyakorlat.

Szakdolgozat

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

  • A szexuálpszichológiai szakpszichológus szakismerete lehetővé teszi számukra, hogy szakszerű segítséget nyújtsanak a szexualitással és intimitással kapcsolatos nehézségek miatt hozzájuk fordulók tüneteinek önálló segítésében vagy szakszerű koordinálásában. Maradandó veszteség, deficit esetén azok elfogadásában.
  • Továbbküldést nem igénylő szexuális tünetek esetén a segítő beszélgetés során pszichoedukációval, az önismeret és a kommunikációs készség fejlesztésével, specifikusan a szexuális nehézségek területére kifejlesztett pszichológiai módszerek használatával segítik a klienst, hogy a probléma mögött meghúzódó pszichológiai hátteret megismerje, hogy annak újbóli megjelenését megelőzze, vagy a továbbiakban azt saját erőből kezelni tudja.
  • A szexuálpszichológiai szakpszichológus szakismerete lehetővé teszi számára, hogy iskolában, nevelési tanácsadóban vagy egyéb helyen a családi életre nevelés és szexuális felvilágosítás területén gyakorlati foglakozásokat, előadásokat tartson.
  • Más szakterületekkel való tudományos együttműködés esetén képviseli a pszichológia tudományát. Ismeri a terület kurrens szakirodalmát, és különböző fórumokon ismeretterjesztő feladatokat lát el.
  • Segít eligazodni a szexuális nehézség esetén tájékoztatást, segítséget kereső egyéneknek és pároknak a pszichológia sajátos eszközeivel.
  • A pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva felkérésre segíti és kiegészíti az urológus, andrológus, nőgyógyász szakorvosok munkáját.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1064 Budapest, Izabella utca 46.)

Irányszám: 12 < 24

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük az általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 325.000 Ft/félév.


tanácsadó szakpszichológus

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FRKP/1587-10/2007, módosítva: FF/1293-3/2015

A képzés megnevezése:

tanácsadó szakpszichológus (Counselling Psychologist)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

tanácsadó szakpszichológus (Counselling Psychologist)

Képzési terület:

bölcsészettudomány

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

    • pszichológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett oklevél, vagy
    • pszichológia alapképzési szakon szerzett oklevél és arra épülően szerzett egészség­pszichológia mesterképzési szakon szerzett oklevél; és
  • szakmai gyakorlat: legalább egy év igazolt, pszichológusi szakmai gyakorlat.

A jelentkezők motivációs felvételi beszélgetésen vesznek részt, ami a jelentkező szakmai tájékozottságát és ismereteit, szakmai-közéleti tevékenységét és motivációját, szakmai gyakorlati tapasztalatát, elhivatottságát, pályaorientációját járja körül.

A képzés célja:

A szakirányú továbbképzés célja a pszichológusok felkészítése arra, hogy a pszichológia lehetőségeire támaszkodva általános gyakorlati, egészségszolgáltatást ellátó pszichológiai segítséget nyújtsanak, megtalálva az érzelmek társas, munkahelyi, iskolai és fizikai egészséggel való kapcsolatát az adott kliens különböző életszakaszaiban, az élet különböző állomásait követve.

A szakirányú továbbképzés fókuszába a tipikus életstresszorok és azok a súlyos kimenetelek kerülnek, amivel a személy egyénileg, családban, csoportban és szervezetben egyaránt küzdhet. A tanácsadó szakpszichológusok segítik a személyt a fizikai, érzelmi és a mentális egészség javításában, a jóllét-érzésében, enyhítik a distressz érzését és oldják a krízist.

A tanácsadó szakpszichológus munkaterülete olyan problémák kezelését jelenti, mint különböző kapcsolati nehézségek, benne házassági és családi helyzetek, stressz-kezelés és megküzdés a negatív életeseményekkel, a személyes/társas alkalmazkodás nehézségeinek segítése, visszatérő kapcsolati nehézségek oldása, döntéshozatal a karrierről, a munkáról, az iskola-munka-nyugdíj átmeneteinek segítése, tehetséggondozás, tanulási és készségdeficitek kezelése, testi fogyatékosság, betegség vagy sérülésekhez való alkalmazkodás segítése, szervezeti problémák kezelése.

Így a tanácsadó szakpszichológusok segítséget tudnak nyújtani az életvezetési és -pályakrízisek, valamint a családi és párkapcsolati problémák megelőzésében és megoldásában.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

A tanácsadó szakpszichológus:

  • a tanácsadás eszközeivel a pszichológia sajátos lehetőségeire támaszkodva segítséget tud nyújtani egyéni életvezetési problémák megoldásához, az életszerepek optimalizálásához, az emberi tanulás, kommunikáció, viselkedésváltozás, fejlődés elősegítéséhez;
  • alkalmas a hagyományos tanácsadási módszerek alkalmazása mellett új szemléletű, az egyének és csoportok döntéseit, problémakezelési kompetenciáját, konfliktusmegoldó önállóságát és önfejlesztő képességeit is felszínre hozó tanácsadási feladatkör ellátására, az életvezetés egészét átfogó, illetve specializációjának megfelelő területeken: a pályaválasztási és pályaváltási döntésekben, a pályafejlődés támogatásában, a különféle életvezetési krízisek, valamint a családi és párkapcsolati problémák megelőzésében és megoldásában;
  • munkája során képes megfelelő módszerekkel adekvát információk gyűjtésére a kliens szükségleteiről, képes interjúkkal, tesztekkel és a kezelés szempontjából releváns környezetben történő megfigyeléssel felmérni a klienst. Ennek ismeretében képes elfogadható és megvalósítható célok lefektetésére, megfelelő intervenciós lehetőségek kidolgozására és végrehajtására és olyan kritériumok megadására, amelyek segítségével a cél teljesülése később lemérhető;
  • csoporttal dolgozva felmérést végez interjúkkal, tesztekkel és a szolgáltatás célterületén történő megfigyeléssel, melyek mentén megfelelő intervenciós lehetőségek kidolgozását és végrehajtását valósítja meg;
  • szervezetet felmérő interjúkkal, kérdőívekkel, valamint egyéb olyan módszerekkel és technikákkal vizsgál, amelyek alkalmasak a szervezetnek a szolgáltatás célterületén történő tanulmányozására és megfelelő intervenciós lehetőségek kidolgozására és végrehajtására;
  • ismeri a tanácsadás folyamatát, tudatos a folyamat lépéseinek meghatározásában, tudja, mikor kell beavatkozni és milyen szinten;
  • feladata nem csak az aktuális résztvevőkkel való beavatkozás, hanem a beavatkozásnak tágabb rendszerben való szemlélése, képes a pszichoedukációra;
  • pszichológiai véleményt tud készíteni adott formai és tartalmi szempontok alapján.

Személyes adottságok:

  • kommunikációja világos és egyértelmű;
  • ismeri saját kompetenciahatárait, szakmai szerepe van a kliens motiválásában, továbbirányításában megfelelő szakemberhez.

A tanácsadó szakpszichológus által használt eljárások között kiemelendő:

  • az egyéni, családi és csoportos tanácsadás, az életmódváltás előkészítése (pl. műtét előtt, gyógykezelés, fontos döntés előkészítése), a krízisintervenció, katasztrófa- és traumakezelés, a terápiás motiváció kialakítása (pl. motivációs interjú), a pszichológiai rendellenességek diagnózisához értékelő eljárások használata;
  • a multikulturális tanácsadás, tanácsadás a szervezetben, vezetői tanácsadás, tréning, programok/workshopok tartása (amik informálják az embereket a mentális betegségekről, az iskola, család, más kapcsolatok, a munkahely sajátosságairól, hogy a problémákat miként lehet megelőzni vagy a időben kezelni, megelőzve a nagyobb problémákat);
  • programterv és kezelési kimenetelek értékelése (pl. kliens fejlődése), szakmai szupervízió, tesztalkotás és -validálás, tudományos kutatás metódusának kidolgozása.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök

Alapozó képzési szakasz:

  • Elméleti ismeretek: a tanácsadás elméleti alapjai, egészségpszichológia, mentálhigiéné; szakmai etikai és jogi alapismeretek; pszichopatológia; elméleti bevezetés a családi tanácsadásba, krízistanácsadásba, karrier-tanácsadásba.
  • Szakmai gyakorlati képzés: a személyiség alkalmasságának fejlesztése (megfigyelés, tesztvizsgálatok), pszichológiai intervenció és önfejlesztés, a pszichodiagnosztikai módszerek alkalmazása a tanácsadásban, a tanácsadás szupervíziója, esetfeldolgozás, az egyéni és csoportos tanácsadás módszerei. Tanácsadás szakmai gyakorlat szakirányú gyakorlóhelyen, továbbá szabadon választható tantervi egységek: pl. drogprevenció, videotréning, coaching, NLP, online-tanácsadás.

Specializáció (minden specializáció tartalmaz egy szigorlatot):

Munka- és pályatanácsadás specializáció:

  • Elméleti ismeretek: pályalélektan, pályafejlődés-elméletek, pályaválasztási tanácsadás fiataloknak, szervezet és kiválasztás, a munkanélküliség kezelésének módszerei.
  • Szakmai gyakorlati képzés: pszichodiagnosztika a munka- és pályatanácsadásban, az egyéni és csoportos munka- és pályatanácsadás módszerei, álláskeresőknek nyújtott pszichológiai tanácsadás, munka- és pályatanácsadás megváltozott munkaképességűeknek, teljesítmény- és karrierproblémák kezelése. Szakmai gyakorlat szakirányú intézményekben.

Családi és párkapcsolati tanácsadás specializáció:

  • Elméleti ismeretek: a családi rendszer, a családi konzultáció elméleti alapjai, családterápiás elméletek, speciális helyzetű családok, a család és környezete, családi krízisek és erőforrások, párkapcsolati intimitás, LMBTQ.
  • Szakmai gyakorlati képzés: a családterápia folyamata, intervenciós eljárások, családterápiás technikák, családi kommunikáció, szülőcsoportok, esetvezetés, bántalmazás a párkapcsolatban vagy a családban, családi és párkapcsolati tanácsadás szakmai gyakorlat szakirányú intézményekben.

Krízistanácsadás specializáció:

  • Elméleti ismeretek: kríziselméletek, fejlődési krízisek serdülő- és ifjúkorban, krízisek felnőttkorban, megküzdési stratégiák krízishelyzetekben.
  • Szakmai gyakorlati képzés: a krízisintervenció módszerei, a krízistanácsadás speciális problémái, csoportmódszerek, telefonos és online tanácsadás, katasztrófák pszichológiai tényezői, esetvezetés, krízistanácsadás szakmai gyakorlat szakirányú intézményben.

Szakdolgozat.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

A közszférában és a civil szférában:

  • a pedagógiai szakszolgálatok (pályaorientáció, tehetségkoordinátor, nevelési tanácsadás), családsegítő központok, speciális nevelőintézmények, felsőoktatási tanácsadók,
  • munkaügyi központok, regionális képző központok,
  • idős emberekkel foglalkozó intézmények, menekültügyi központok, fegyveres és rendvédelmi szervek, lelki segélyszolgálatok és drogambulanciák,
  • katasztrófa- és veszélyhelyzetek megoldásában a pszichológus szakemberek segítségét igénylő intézmények, valamint a munkaügyi szervezetekben dolgozó munkavállalási tanácsadók képzésével, továbbképzésével és az iskolai tanácsadó tanárok képzésével foglalkozó felsőoktatási intézmények.

A szervezetfejlesztésben (tréningek, coaching, outplacement stb):

  • kiválasztás-toborzásban, alkalmasságvizsgálatban, emberierőforrás-menedzsment terüle­tén, felnőttképzési területeken,
  • vállalkozóként pszichológiai tanácsadásban.

Tervezett munkarend/képzési napok: esti

Havonta egy alkalom, 3 munkanap (hétfő, kedd, szerda).

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1064 Budapest, Izabella utca 46.)

Irányszám: 40 < 120

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük az általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 325.000 Ft/félév.

Specializálódás a képzés során:

A hallgatók a harmadik félév előtt választanak specializációt a tanulmányi rendszerben. A specializáció választásának előfeltétele az alapozó szakaszt lezáró szigorlat sikeres teljesítése.

Egyéb kiegészítő információk:

A szakképzettség megszerzéséhez teljesítendő kritériumfeltétel (a teljesített 120 krediten kívül):

150 órás önismereti munka igazolása (a záróvizsgára bocsátás feltételeként), melynek az alábbi feltételeknek kell megfelelnie:

  • egyénileg megszerzett,
  • egyéni vagy csoportos,
  • pszichoterapeuta által vezetett és igazolt.

tehetségfejlesztő szaktanácsadó

A képzés szakmai felelőse:

ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar

A képzés indítását engedélyező OH-határozat száma:

OH-FHF/577-2/2009, módosítva: OH-FHF/68-13/2010.

A képzés megnevezése:

tehetségfejlesztő szaktanácsadó (Talent Development)

A szakképzettség oklevélben szereplő megnevezése:

tehetségfejlesztő szaktanácsadó

(Specialist in Talent Development)

Képzési terület:

pedagógusképzés

A képzés időtartama, kreditértéke:

4 félév, 120 kredit

A felvétel feltételei:

  • legalább alapképzésben vagy főiskolai szintű képzésben szerzett tanító, óvodapedagógus, konduktor, gyógypedagógus, szociálpedagógus végzettség és szakképzettség; vagy
  • bármely képzési területen, legalább alapképzési/főiskolai szakon szerzett tanári szakképzettség.

A képzés célja:

A továbbképzésen végzett pedagógus jártasságot szerez a tehetség felismerése és fejlesztése módszereinek megválasztásában, az egyéni stratégiák kiválasztásában. Képes lesz speciális tehetségprogramok kidolgozására, olyan fejlesztő elemek alkalmazására, melyeknek segítségével hatékony fejlesztési folyamatot indíthat el.

A képzés során elsajátítandó kompetenciák, tudáselemek, megszerezhető ismeretek:

Az oklevél birtokában a résztvevő szakemberek olyan ismeretek, módszerek, eszközök birtokába jutnak, amelyekkel hatékonyabbá tudják tenni a különböző műveltségi blokkokhoz, tevékenységi területekhez, tantárgyakhoz kapcsolódó tehetségfejlesztő munkát a tanórán és a differenciált fejlesztés más szervezeti kereteiben (szakkörök, fakultációk, egyéb speciális foglalkozások).

Biztosabb alapokon tudják azonosítani, kiválasztani a tehetséges gyerekeket.

A fejlesztés során felvetődő speciális problémákat tudják szakszerűen megoldani.

Olyan konkrét ismeretek feldolgozása, amelyek szükségesek a speciális ismeretek és gyakorlatok közvetítésére.

Személyes adottságok, készségek:

  • Személyes: önfejlesztés képessége, megbízhatóság, döntésképesség, rugalmasság, elkötelezettség, felelősségtudat, szakmai rátermettség, minőségtudatosság.
  • Társas adottságok, készségek: átfogó látásmód, motiválni tudás, innovációs készség, kommunikációs és konfliktusmegoldó készség, komplex gondolkodásmód.
  • Módszerek: rendszer-szemléletű gondolkodás, következtetési készség, gyakorlatorientált feladatértelmezés, információgyűjtés hatékonysága.

A szakképzettség szempontjából meghatározó ismeretkörök:

Elméleti alapképzés (pedagógia, pszichológia):

  • a tehetségkutatás és gondozás története,
  • a tehetség definíciói, fajtái,
  • a tehetség komponensei,
  • tehetség és társadalom,
  • tehetség és szocio-emocionális fejlődése,
  • kreativitás, pedagógia implikációi.

Metodika és fejlesztés:

  •  
  • tehetségfejlesztő programok,
  • gazdagító programok,
  • alulteljesítés, tanulási zavarok
  • tanácsadás, egyéni fejlesztés,
  • pedagógusszerep a tehetségfejlesztésben.

Speciális tárgykörök:

  • a segítő kapcsolat alapjai,
  • hatékony kommunikáció és konfliktuskezelés,
  • tehetség menedzsment.

Szakdolgozat.

Az aktuálisan folyó képzések mintatantervei ezen az oldalon érhetők el.

A szakképzettség alkalmazása:

Az elméleti és gyakorlati képzés során olyan ismeretek, tudásanyagok birtokában a hallgató, pedagógiai helyzetekben képessé válik a tehetséggondozásra. Jártasságot szerez a tehetségfejlesztő módszerek megválasztásában, az egyéni stratégiák kiválasztásában. Képes lesz speciális tehetségprogramok kidolgozására, olyan fejlesztő elemek alkalmazására, melyek segítségével hatékony fejlesztési folyamatot indíthat el.

Tervezett munkarend/képzési napok: levelező

Kéthetente pénteken és szombaton, jelenléti formában.

A képzés helyszíne:

A képzést Budapesten hirdetjük. (ELTE PPK 1075 Budapest, Kazinczy utca 23-27.)

Irányszám: 25 < 40

A képzés csak abban az esetben indul, ha a jelentkezések száma eléri az indításhoz szükséges minimális irányszámot.

Meghirdetési információk:

A szakirányú továbbképzéseket a www.felvi.hu oldalon és a kar felvételi meghirdetéseket tartalmazó oldalán is közzétesszük a keresztféléves, általános és pótfelvételi eljárás időzítésének megfelelően.

Költségek:

A képzést kizárólag önköltséges finanszírozási formában hirdetjük. A képzés féléves önköltségének összege 202.000 Ft/félév.


2024.03.25.