Sportpszichológus képzést indít az ELTE PPK

A sportolói életmód extrém kihívásai, a versenyekkel járó terhek gyakran vezetnek szorongáshoz, pszichés problémákhoz a sportolók életében, ami kihathat a teljesítményükre is. A sportpszichológusok feladata, hogy segítsék őket a teljesítményromlás hátterében húzódó problémák kiküszöbölésében, és ezen keresztül segítsék a testi-lelki egyensúly, a jóllét megtartását.
Munkájuk egyúttal preventív jellegű is, hiszen feladatuk, hogy felismerjék és megszüntessék a sportolói életmódot zavaró tényezőket.
Az ELTE PPK és az MTSE sportpszichológiai szakpszichológia szakirányú képzésén a résztvevők neves szakemberektől tanulva ismerhetik meg a leggyakoribb specifikus mentális zavarok sajátosságait, és sajátíthatják el a sport területén alkalmazható prevenciós módszereket.
A hallgatók az ELTE és az MTSE oktatóin kívül széles körű tapasztalatot szerezhetnek a gyakorlatban évek óta sikeresen dolgozó sportpszichológus szakemberektől is.
A képzés célja, hogy a leendő sportpszichológusok a fizikai aktivitást végzőket adekvát módon, interdiszciplináris megközelítést alkalmazva tudják támogatni a sport minden területén: a gyermeksporttól a felnőttig, az egészséges életmódtól a rekreációs sporttevékenységeken át az élsportig.
Mindehhez olyan magas szintű és sokrétű képzést kapnak, amely elméleti és gyakorlati ismeretek átadásával teszi őket magabiztossá a későbbi feladataik ellátásban:
- A hallgatók az elméleti képzés során megismerkednek a sportpszichológia főbb hazai és nemzetközi kutatás-fejlesztési és innovációs trendjeivel, hallgatnak többek között edzéselméleti, sportélettani, egészségpszichológiai, klinikai pszichológiai, fejlődéslélektani és szervezetpszichológiai tárgyakat, emellett elsajátítják a sportban adekvát konfliktuskezelési módszereket, kommunikációs stratégiákat is.
- Az elméleti alapok megszerzése után a képzés számos gyakorlati elemet tartalmaz: a résztvevők valós ismereteket szereznek az esetvezetés, a sportdiagnosztika területén, valamint megtanulják a sportban fellelhető specifikus készségek, helyzetek és kihívások megfelkelő kezelését. Az elsajátított tudás gyakorlati alkalmazását terepgyakorlat segíti.
A végzettek elhelyezkedhetnek különböző sportegyesületekben, sportági szakszövetségekben, sportakadémiáknál vagy a diáksport területén, illetve a szabadidő és rekreációs sport térhódításával szerepük megnő az ilyen tevékenységet biztosító szabadidősport egyesületekben vagy edzőtáborokban is.
A képzésre pszichológia mesterképzési szakon (korábban egyetemi szintű képzésben) szerzett végzettség és szakképzettség birtokában lehet jelentkezni.
A képzés levelező munkarendben indul, így munka mellett is elvégezhető.