Közösségi növényültetés és teakonyha alapítás az ELTE-n

2019.04.10.
Közösségi növényültetés és teakonyha alapítás az ELTE-n
Sok-sok ember és még annál is több bögre gyűlt össze a múlt keddi közösségi növényültetésen az ELTE Izabella utcai épületében. Az esemény egyik célja az volt, hogy ne kelljen többet senkinek papírpohárból innia a kávéját, teáját, ezért az esemény szervezői az Izabella utcai épületben teakonyhát hoztak létre, hogy így tegyék környezetkímélőbbé és otthonosabbá az életet a Pedagógia és Pszichológia karon.

Dr. Dúll Andrea támogatásával az IZU Dizájn csapata (azon belül a főszervezők: Sulyok Rozi, Szőke Rebeka és Vajda Emília) a projekt keretében összegyűjtötték a használt papírpoharakat, hogy aztán az eseményen növényeket ültessenek beléjük. A szervezők arra akarták felhívni a figyelmet, hogy a papírpohár az egyik leggyakoribb egyszerhasználatos szemét az egyetemen. A papírpohár fogyasztásának csökkentése és újrahasznosítása a nyugati társadalmak egyik megoldatlan, égető kérdése. Nagy-Britanniában évente 2,5 milliárd elviteles papírpohár kerül a szemétlerakó-helyekre. Az egyik probléma az, hogy a papírpohár belső borítása műanyagból, polietilénből készül, ennek a papírrétegtől való elválasztása speciális eljárást igényel, amit csak nagyon kevés üzemben tudnak megtenni (Nagy-Britanniában összesen kettő ilyen üzem működik), ráadásul, az eljárás maga is nagy környezeti terhelést jelent. Az elvileg lebomló anyagból készülő papírpoharakkal is hasonló a probléma, komposztolásuk nem megoldott, így ugyanúgy a kommunális hulladékban végzik.

Ráadásul a papírpoharak valójában nemcsak szemétként okoznak környezeti terhelést, hanem már az előállításuk is, többek között évente 6,5 millió fát vágnak ki miattuk. A Zero Waste mozgalmak többek között emiatt hangúlyozzák, hogy a globális felmelegedés ellen a szelektív hulladékgyűjtésnél is fontosabb, hogy minimálisra mérsékeljük a hulladéktermelésünket és csak olyan dolgokat vegyünk meg, amikre igazán szükségünk van és csak azt dobjuk ki, amit már senki nem tudna használni.
Az esemény fő célja a figyelemfelkeltés mellett egy teakonyha létrehozása volt, hogy az ott tartott bögrékbe lehessen a kávét, teát, forró csokoládét és megannyi finomságot kérni, amire az embernek szüksége lehet egy hosszúra nyúlt előadás hallgatása közben.

A környezettudatosság és a Zero Waste filozófiájának jegyében a szervezők arra kérték a résztvevőket, hogy senki ne vegyen új dolgokat, hanem a régi, felesleges, de jó holmijaikat ajánlják fel egy használt papírpohárba ültetett növénykéért cserébe.

Az eseményen több száz bögre, valamint sok tányér és evőeszköz gyűlt össze. A bögrék egy része a Menedékház Alapítvány hajléktalanszállójára került.Az esemény óriási siker volt, mindenkinek tetszett a kezdeményezés és többen bíztatták a szervezőket újabb hasonló eseményre. A közösségi teakonyha azóta épül, szépül, hamarosan vízforraló és mikró is kerül bele, a bögrék, tányérok, evőeszközök, szivacsok és a mosogatószer már használatra készen várja a polcon, hogy papírpohár helyett csodálatos porcelánból igyunk mindannyian.

Az ELTE Online fotói az eseményről itt megtekinthetőek.