Együttműködés a jobb alváskultúráért
A hazai alváskultúra erősítésének érdekében az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kara 2019. január 21-én szakmai megállapodást kötött a Magyar Alvás Szövetséggel és a Budapesti Alvásközponttal. A kooperáció lényege az alváskutatás és az alvásgyógyászat kutatásának erősítése, valamint a szakterületen dolgozók munkájának ösztönzése. Az együttműködés közös kutatási pályázatokat és az egyetemi hallgatók bevonását is jelenti az alvásterápia szakterületeire.
A Budapesti Alvásközpont kezdeményezésére indult el Magyarországon az alváshoz kapcsolódó egészségügyi ismeretterjesztés új formája. Európai standardok alapján kidolgozták az alvásminőség mérésének új módszereit, alvásminőség-felmérést végeznek, és új szempontú foglalkozás-egészségügyi, munka-egészségügyi szűrési módszereket hoztak létre, kiemelten az elalvásos munkahelyi és közúti balesetek megelőzésére.
A PPK tudományos és oktató munkájának keretében részt vállal hallgatóinak felkészítésében, képzésében, az alvás szakterület megismertetésével az elméleti, kutatói munka és gyakorlati tevékenységek megvalósításában. A szakmai partneri megállapodást Dr. Demetrovics Zsolt, a kar dékánja, és G. Németh György, alvásszövetségi elnök valamint az együttműködő szervezetek képviselőinek a jelenlétében írták alá.
Simor Péter, a PPK adjunktusa a megállapodás aláírásának kapcsán kiemelte, hogy az alváskultúra fejlesztésében kulcsszerepet játszik a prevenció és a tudományos népszerűsítés. Mint mondta, az organikus panaszokhoz közvetlenül nem köthető alváspanaszok kezelése viszonylag elhanyagolt terület ma Magyarországon. Mivel az Alvás Szövetség terápiás tevékenységet is végez, a PPK MA-hallgatói számára gyakorlóhelyet is tud biztosítani. Itt a kutatók nemcsak beszélgetni tudnak a páciensekkel, de hosszabb interjúkra is van módjuk, illetve részt vehetnek a diganosztikában, és együtt dolgozhatnak az orvosi teammel. A kooperáció másik célja közös tudományos konferenciák és közös pályázatok készítése. Mivel a szövetség missziója az alváskultúra fejlesztése, az alvászavarok mélyebb megismerésében is részt vehetnek a kutatók. „A klinikai pszichológiának egy viszonylag kevéssé ismert szegmense az alvászavarok kutatása, bár mostanában népszerű tudományterületté vált” – tette hozzá Simor Péter
ppk.elte.hu
2019.01.23.