10 éves fennállását ünnepelte az ESI

Megalakulásának tizedik évfordulója alkalmából szervezett konferenciát az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karának Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete „Sport-Tudomány-Egészség: Fókuszban a rekreáció” címmel. A jeles alkalom megünneplése mellett a rendezvény megszervezését hagyományteremtő szándék is vezérelte: a következő években mindig egy kiemelt téma köré szerveződnek majd az előadások, az egészség, a sport és a tágan értelmezhető sporttudomány, valamint kapcsolódó tudományok területéről.

A konferenciát Dr. Köteles Ferenc, az intézet igazgatója nyitotta meg, majd Dr. Bárdos György mondott beszédet, aki az intézet első igazgatójaként emlékezett meg az elmúlt évtizedről. Az előadás a 2008-as stratégia terv elkészítésétől az ESI jelenéig mutatta be az intézet történetét. Kulcsszóként hangzott el a fejlődés, amely a professzor szerint egyértelműen nyomon követhető a hallgatói és az oktatói létszám növekedésben, a képzési paletta kiszélesedésében, a szakmai publikációk számának növekedésében és a konferenciákon való részvételi arány gyarapodásán is. Beszédében kitért arra is, hogy az intézet kapcsolatrendszere folyamatosan bővül, valamint a kollégák több sikeres pályázatban is részt vettek az elmúlt években. 
A konferencia első blokkjában a meghívott vendégek beszéltek az elmúlt tíz évről. A sort Dr. Tóth Miklós, a Testnevelési Egyetem egyetemi tanára, a Magyar Sporttudományi Társaság elnöke nyitotta, aki arról beszélt, hogy a személyre szabott fizikai aktivitás bármely életkorban javítja az életminőséget, valamint kiemelte, hogy az inaktív mozgás a dohányzáshoz hasonlóan növeli az egyes betegségek rizikóját. Őt Dr. Fritz Péter, a Miskolci Egyetem egyetemi docense, a Közép-Kelet-Európai Rekreációs Társaság (KERT) elnöke követte, aki előadásában a KERT tevékenységét mutatta be és kihangsúlyozta, hogy ez egy olyan közösség, ahol a szakma iránt érdeklődők összegyűlhetnek. Ezután Dr. Székely Mózes, a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség főtitkára tartotta meg előadását az egészségfejlesztés szerepéről és lehetőségeiről.

A konferencia második blokkjában az intézet oktatói tartották meg előadásaikat a rekreáció témakörében. Dr. Köteles Ferenc „Stressz, testmozgás, rekreáció” című előadásában az ember evolúciós jellemzőiből levezetve értelmezte a rekreációs fizikai aktivitás kedvező élettani és pszichológiai hatásait. Mindezeket összefoglalva arra is választ kaphattak a résztvevők, hogy mi szükséges a rendszeres testmozgás fenntartásához. Dr. Szabó Attila, az MTA doktora előadásában azt hangsúlyozta ki, hogy a sportteljesítményben rendkívül nagy szerepe van a hitnek és az elvárásoknak. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy elég erős hittel oxigénhiányos állapotban is ugyanolyan jól teljesítünk, mint normál körülmények között. Dr. Borkovits Margit, egyetemi adjunktus egy kérdőíves felmérésről számolt be, amelyben speciális iskolák tanulóit mérték 1-8. osztályig, valamint összeállítottak számukra egy rekreációs mozgásanyagot, amelynek beválását NETFIT felmérő rendszerrel ellenőrizték. Ezt követően Dr. Boros Szilvia, egyetemi docens tartott előadást, amelyben arra kereste a választ, hogy mi jellemzi napjaink, illetve az előző évek fitnesz, wellness és spa-trendjeit és milyen szerepet játszhatnak a mozgásszervi betegségek megelőzésében. A konferencia végéhez közeledve Magyar Márton egyetemi tanársegéd felhívta a figyelmet arra, hogy a rekreációs képzések zömében mozgásos programokkal foglalkoznak, azonban a nem mozgás fókuszú szabadidős programok is jelen vannak a piacon. Előadásában a nem-mozgásos, azaz a szellemi vagy intellektuális rekreáció értelmezési, rendszerezési és megjelenési sajátosságait mutatta be. Az esemény zárásaként Patakiné Dr. Bősze Judit, egyetemi adjunktus „Rekreációs irányzatok és trendek alakulása a 21. században” című előadásában beszélt arról, hogy milyen fizikai rekreációs irányzatok vannak jelen napjainkban és ezek hogyan alakultak a 21. századi kihívások és lehetőségek hatására.

2018.12.07.