Autonómiák egykor és most – és holnap (videó)

Az első rész az egyetemi autonómia értelmét és értelmezését járja körül, amelyben Fábri György arról beszél, hogy az elmúlt évtizedben nemcsak Magyarországon, hanem világszerte felerősödtek az egyetemi autonómia korlátozásának tendenciái. A „hagyományos” államhatalmi ellenfelek azonban – állítja Fábri – inkább csak kiegészítő ágensei az ilyen törekvéseknek. Ellenben a neoliberális ihletésű menedzserizmus, a rövid távú gazdasági igények kényszere sokkal inkább növeli az egyetemi oktatás és kutatás külső, az egyetemi polgári közösségen kívüli szereplők és szempontok befolyását (ennek megnyilvánulásai például a globális egyetemi rangsorok is). Az előadásra Kocsis Miklós jogász, közgazdász, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tudományos főmunkatársaés és Rónay Zoltán jogász, a PPK egyetemi docense reflektál. Bővebben a hvg.hu-n.
A második részben Fábri arról beszél, hogy a tudomány művelői látványos társadalmi kudarcokat szenvedtek el az elmúlt évtizedben: Brexit, trumpizmus, klíma-szkeptikus politikák, oltásellenesség mértéke stb. Mindinkább a menedzsment-szempontok központosítása érvényesült, szemben a hagyományos tudományos önigazgatással (lásd pl. a Magyar Tudományos Akadémia hatókörének radikális csökkentését.) Az előadásra Hunyady György szociálpszichológus, az ELTE PPK professor emeritusa, az MTA rendes tagja reagál. Bővebben a hvg.hu-n.
A harmadik alkalom arra keresi a választ, hogy maradhat-e érintetlen a politika világától a keresztény egyház? A keresztény felekezetek a szekularizáció előrehaladásával elvesztették korábbi informális politikai hatalmuk jó részét is. A totalitariánus diktatúrák elnyomása (és részben korrumpálása, lásd a hitleri Birodalmi Egyház, a kommunista békepapság, az ügynökök vagy a magyarországi diakóniai teológia) alatt összhangban lehetett a teológiai-morális tanításuk és társadalmi szabadságüzenetük. Azonban – mondja Fábri – a demokrácia új kérdést hozott elő: miképpen lehet egy plurális társadalomban az egyház evilági közösségi küldetését hitigazságokra alapozva megvalósítani anélkül, hogy ne váljon egyik vagy másik politikai csoport segédcsapatává? Az előadásra reflektál Fabiny Tamás teológus, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke.
A negyedik részben, amely A média autonómiáját járja körül, Fábri azt feszegeti, hogy lehetséges-e a szólásszabadság eredeti funkcióit érvényesítő médiaszabályozás a kommunikációs közösség végletes szétszabdaltságának világában. Az előadásra Gosztonyi Gergely médiajogász reflektál. Bővebben a hvg.hu-n.
A befejező részben Fábri arról beszél többek közt, hogy van-e értelme a területi alapú önkormányzatiságnak a központosító és/vagy modernizáló állami hatalommal szemben Magyarországon. Az előadásra reflektál Kovách Imre, az MTA doktora, szociológus. Bővebben a hvg.hu-n.