„Tanuljatok, fejlődjetek, hiszen a befektetett munka mindig megtérül!"

2023.11.17.
„Tanuljatok, fejlődjetek, hiszen a befektetett munka mindig megtérül!
A PPK volt hallgatóit bemutató interjúsorozatunkban Buti Nikolett testnevelő tanár mesél karrierjéről, az egyetemi évekről, a karon megszerzett tudásról és meghatározó élményeiről.

Milyen szakon végeztél? 
2021 januárjában végeztem az ELTE BDPK testnevelő-, gyógytestnevelő- és egészségfejlesztő osztatlan tanár szakán.

Jelenleg mivel foglalkozol? 
A 2020/2021-es tanév óta a körmendi Olcsai-Kiss Zoltán Általános Iskolában dolgozom testnevelő tanárként. Az első évben tapasztalatot szerezhettem napközis nevelőként is, azonban a testnevelés órákon érzem magam igazán „otthonosan”. Szép számban működnek iskolánkban délutáni sportszakkörök, melyek közül én tarthatom a tornát lányok és fiúk számára is.

Szabadidőmben egyéni vállalkozóként várom szeretettel a mozogni vágyó felnőtteket az alakformáló óráimra, valamint a legkisebbeket ovis tornafoglalkozásra. Ugyan a délutáni óráim csak tanév közben működnek, mindig izgatottan várom a nyarat, hiszen 2020-ban indítottuk útjára saját szervezésű ÉlményTáborunkat az egyik legjobb barátnőmmel, aki szintén pedagógus. Azóta minden évben legalább két hetet táboroztatunk a Rába-parton.

Mit szeretsz a legjobban a munkádban? 
A gyerekek boldog mosolyát, amikor rövidebb-hosszabb gyakorlás után sikerül nekik egy feladat. Nagyon jó érzés az is, amikor teljes összhangban tudunk dolgozni a gyerekekkel. A délutáni óráimon mindig van lehetőségem kipróbálni új feladatokat, módszereket, de nagyon örülök annak, hogy ugyanezt az iskolánkban is megtehetem, hiszen a tantestület és a kollégáim támogatására, segítségére mindig számíthatok.

Hogyan tudtad hasznosítani a PPK-n megszerzett tudást? 
A tanáraimnak köszönhetően már az egyetem alatt is több, a szívemhez közel álló területen kipróbálhattam magam, így a képzésünk alatt dolgoztam egy szombathelyi egyesületnél úszásoktatóként, demonstrátor szerepét tölthettem be az egyetemi úszás tantárgyakhoz kapcsolódóan, tarthattam aerobik órákat, valamint segédkezhettem óvodás tornafoglalkozásokon is.

Nagyon hálás vagyok minden tanáromnak, hiszen mind elméletben, mind pedig gyakorlatban nagyon sokat tanulhattam tőlük. Szerencsésnek érzem magam, hogy hosszabb bepillantást nyerhettem a tudomány világába is H. Ekler Judit tanárnőnek köszönhetően. Azt pedig, hogy a testnevelés óráim mellett külön órát is tarthatok a számomra legkedvesebb területeken – aerobic, úszás, torna – Biróné Ilics Katalin, Nagyváradi Katalin és Sárai Gabriella tanárnőknek köszönhetem.

A megszerzett elméleti és gyakorlati tudáson túl még egy nagyon fontos dolgot sajátíthattam el az egyetemen: a komplex gondolkodásmódot.

Milyen céljaid vannak a karriereddel kapcsolatban? 
Szeretnék tovább fejlődni a szakmámban, szívesen járok továbbképzésekre is. Nem tartom kizártnak azt sem, hogy egyszer a doktori iskola irányába induljak, de egyelőre úgy érzem, megtaláltam a helyem.

Mi a legkedvesebb élményed a PPK-ról? Volt valamilyen meghatározó élményed az itt töltött éveid alatt? 
Legkedvesebbet nem tudnék választani, hiszen rengeteg van. Akármelyik élmény is jut eszembe: a táborok, szerdai bulik, konferenciák, esetleg egy szimpla tanóra, vagy a kollégiumban töltött idő, mind a barátaim, csoporttársaim, tanáraim személyisége tette ennyire kedves emlékké.

Mit üzennél a mostani PPK-s diákoknak? 
Sajnos a diplomaosztónk félig-meddig online formában zajlott még 2021-ben a Covid miatt. Ez azt jelentette, hogy minden szakról egy hallgató képviselhette végzett hallgatótársait. Engem ért a megtiszteltetés, hogy a tanár- és sportszakos hallgatók nevében búcsúzhattam. Szeretném most ugyanazt üzenni a PPK-s diákoknak, mint akkor a beszédemben:

„Talán harmadévesek voltunk, amikor a szintén tanár szakos kollégiumi szobatársammal hajnali egykor két óravázlat megírása között találkozott a tekintetünk, és állítólag ezek a legszebb éveink…Na persze, gondoltuk akkor. Ahogy minden nagy igazságot, ezt is most, így utólag kezdjük csak igazán megérteni. Egy hónap sem telt még el az államvizsga óta, de máris igazolódik az előbbi mondat. Itt állok a díszteremben, nem egy kurzust teljesítettünk itt, de nem is egy szakestet. Az esetenkénti hajnalig tartó tanulásokat persze kiegyenlítettük egy szerdai bulival, majd a napot, ha úgy adódott, az órák mellett, szívesen abszolváltuk a büfében. Most kezdem belátni, hogy mennyire szabadok is lehettünk ezekben az években. Hiányozni fog ez az érzés, hiányozni fog mindaz, amit az ELTE szombathelyi kampusza adott számunkra, mind tudásban, mind közösségben, mind élményben. Csoporttársaimmal felemlegetve egy-egy átmulatott este emlékeit, tudatosult bennem, hogy sajnos ránk már nem vár több szerda esti buli. Kívánom hallgatótársaimnak, hogy használjátok ki az egyetemi éveiteket, tanuljatok, fejlődjetek, hiszen a befektetett munka mindig megtérül, akár már az egyetemi éveitek alatt kamatoztatni tudjátok az itt megszerzett tudást, a későbbiekről nem is beszélve.”

Közel két és fél év távlatából olvasva, még mindig teljesen egyetértek akkori gondolataimmal, érzéseimmel.

A közelmúltban nyert díjaidról mesélnél egy keveset? 
H. Ekler Judit tanárnővel kezdtük el 2016-ban a Sportoláshoz kapcsolódó tudatos vízfogyasztás c. tudományos kutatást. A pályamunkával 2019-ben első helyezést értem el a 34. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Testnevelés- és Sporttudományi Szekció Egészségtudomány II. tagozatában. A munkát tovább folytattuk Ekler tanárnővel, így a A sportoláshoz kapcsolódó tudatos vízfogyasztás hatásai című munkával 2021-ben, a 35. OTDK-n II. helyezést értem el a Testnevelés- és Sporttudományi Szekcióban, A sport egészségtudományi aspektusai II. tagozatban. Ahogy mondják, a sok munka mindig kifizetődik, ami így is lett, hiszen a kutatásnak köszönhetően számos ösztöndíjat nyerhettem meg az évek alatt, melyek közül a legbüszkébb az Új Nemzeti Kiválóság Programban való részvételre vagyok. 2020-ban Sapere Aude Junior díjat vehettem át, ami a kiemelkedő eredménnyel járó tanulmányi és hallgatói tudományos tevékenységet ismeri el. 2021-ben pedig a hallgatói összteljesítményem alapján Pro Scientia Aranyérmet vehettem át.

Büszke vagyok rá, hogy egyetemi tanulmányaim alatt három alkalommal is publikálhattam különböző tudományos folyóiratokban. Természetesen a fentiek egyike sem valósulhatott volna meg kiváló tanáraim segítsége nélkül. Ezúton is köszönöm H. Ekler Juditnak, hogy elindított és végig támogatott a tudományos munkában, valamint Nagyváradi Katalinnak és Biróné Ilics Katalinnak is nagyon hálás vagyok, hogy szintén mellettem álltak és matematikai pontossággal terelgettek a tudomány rögös útján és az életben is.

Ha Ön is a PPK-n végzett, és szívesen megosztaná velünk történetét, üzenne a jelenlegi diákoknak, kérjük írjon a kommunikacio@ppk.elte.hu e-mail címre.