Nemzetközi hálózat alakult a felsőoktatási változások monitorozására

2024.09.25.
Nemzetközi hálózat alakult a felsőoktatási változások monitorozására
A Global Observatory of Higher Education Changes (GOHEC) 2024. szeptember 9–10-én tartotta nyitórendezvényét Kremsben, ahol Magyarországot Kálmán Orsolya és Rónay Zoltán, az ELTE PPK Neveléstudományi Intézet oktató-kutatói képviselték.

A GOHEC azzal a céllal jött létre, hogy elősegítse a felsőoktatásban bekövetkező változások és tendenciák megértését, valamint a globális párbeszédet a terület szereplői között. A tudományos hálózat együttműködési térként szolgál kutatócsoportok és szakértők számára, hogy szisztematikusan összegyűjtsék, elemezzék és értelmezzék a felsőoktatási rendszerekben és intézményekben világszerte bekövetkező változásokkal kapcsolatos mennyiségi és minőségi adatokat. Fő célkitűzései:

  • A felsőoktatásban nemzetközileg zajló (és kialakulóban lévő) változások leírása és rendszerezése, különös tekintettel az innovációkra
  • E változások megértése és értelmezése, a rendszer- és szegmensszintű tendenciák azonosítása.
  • A felsőoktatás jövőbeli fejlődésének előrejelzése a jelenlegi innovációk és a történelmi adatok elemzése alapján.
  • A felsőoktatási kutatás és a felsőoktatási szakemberképzés változásainak elemzése.

A GOHEC kétnapos nyitóeseményét a Kremsi Egyetem (University for Continuing Education Krems) vezető munkatársai, Isak Frumin, Pausits Attila, Sina Westa és Katrin Alberts szervezték, megalakításában számos kutató vett részt a világ minden tájáról. Magyarországot Kálmán Orsolya habilitált egyetemi docens és Rónay Zoltán habilitált egyetemi docens képviselték.

A nemzetközi sokszínűségre tekintettel a GOHEC kiemelkedő lehetőség az ELTE PPK oktatáskutatói számára, hogy bekapcsolódjanak a globális tudományos hálózatokba, valamint erősíti a kar és az egyetem nemzetköziesedési törekvéseit.

Borítókép: University for Continuing Education Krems