Alumni történetek: Bajzáth Mária mesepedagógus

2022.06.15.
Alumni történetek: Bajzáth Mária mesepedagógus
Új interjúsorozatunkban az ELTE PPK volt hallgatói mesélnek karrierjükről, az egyetemi évekről, a karon megszerzett tudás és kapcsolatrendszer értékéről.

Bajzáth Mária, a Népmesekincstár mesepedagógiai módszer kidolgozója, és az ehhez kapcsolódó könyvsorozat szerzője. 1990 óta foglalkozik gyerekekkel, PPK-s diplomáját 2011-ben szerezte neveléstudomány szakos bölcsészként. Jelenleg előadásokat, képzéseket, mesefoglalkozásokat tart szülőknek és pedagógusoknak, hogy minél alaposabban elsajátíthassák a módszert, és mesékkel segíthessék a gyerekek fejlődését.

Nem az első diplomáját szerezte a PPK-n. Miért jelentkezett a kar képzésére?

Az élethosszig tartó tanulásban hiszek, hétévente mindig valami újat tanulok, mindig új helyen. Ez szellemileg és lelkileg frissen tart, gazdagítja a tudásom, képet ad arról, mások hogyan tanítanak, valamint ötleteteket nyújt, hogy én hogyan tanítsak vagy hogyan ne. A folyamatos tanulás visszakényszerít a diákszerepbe, ami tanárként nélkülözhetetlen és mindig nagyon elgondolkodtató élmény számomra. A PPK Neveléstudományi Intézete azért fogott meg, mert nagyon haladó szemlélet jellemezte, kiváló tanárok tanítottak itt, érdekes és hasznos tudást adtak át.

Kik voltak Önre nagy hatással az itt folytatott tanulmányai során?

Nagyon-nagyon sokan. A szakmai életemben sorsfordító képzésnek láttam akkor is és most is a kart és a neveléstudományt.

Abban a szerencsében volt részem, hogy a legnagyobbaktól tanulhattam.

Kolozsvári Judit az addig tanult pszichológiai-pedagógiai ismereteket olyan erős rendszerbe helyezte az előadásain, ami azóta is alapját képezi annak a gyermekkorképnek, amire építem a munkám. Rajongtam érte, és máig is rajongok. Zseniális volt Gyarmathy Éva minden órája is, a tőle kapott tudás nélkül sokkal nehezebben boldogulnék most gyerekcsoportokban. Hegedűs Judit szemléletmódja a gyermekvédelemmel kapcsolatban meghatározó alapot jelentett, hiszen hét évig a gyermekvédelemben meséltem, dolgoztam egy alapítvány keretei között. Fülöp Márta versenyről és versengésről tartott előadásai annyira izgalmasak voltak, hogy miatta méterben mérhető a könyvek száma, amit a témáról elolvastam. Vámos Ágnes, Hunyady Györgyné, Nádas Mária, Perjés István, Vas Vilmos, Trencsényi László, Szabolcs Éva, Mészáros György, Halász Gábor órái is felejthetetlenek. Nagyon jó időben voltam, nagyon jó helyen.

Jelenleg mivel foglalkozik? Hogyan hasznosítja az itt megszerzett tudást?

Mesepedagógiai módszertani képzéseket, előadásokat tartok szerte az országban és a határon túl pedagógusoknak, könyvtárosoknak, gyerekekkel foglalkozó szakembereknek. Gyerek- és felnőttcsoportoknak, családoknak mesélek.  

A kar képzése rendszerezte, szintetizálta és továbbfejlesztette az összes addig megszerzett tapasztalatot és tudást. Nagyon erős alapot adott ahhoz, hogy elinduljak a saját képzéseimmel, felépítsem a saját oktatási cégem, és önbizalmat adott ahhoz, hogy járjam a saját utam. Az általam kidolgozott Népmesekincstár mesepedagógia program, a Népmesekincstár könyvsorozat, a cikkeim-tanulmányaim elméleti alapjának egy részét a karon szerzett tudás adja. 1991-ben szereztem az első diplomámat, azóta tanítok és tanítani is fogok reményeim és terveim szerint 100 éves koromig.

Az évek során mennyiben segítették PPK-sok, volt évfolyamtársak a karrierjét?

Nagyon sokan és sokféleképp segítjük egymást máig is. Motivált, lelkes csoport voltunk, sokféle területről érkeztünk, mindenki tenni akart és tesz máig is a gyerekekért, oktatásért.

A teljesség igénye és lehetősége nélkül, Balatoni Kata a népi játék, Banai-Bajzáth Angéla a tanítóképzés, Domonkos Kati a bullying, Farkas Marcsi a mozgáskotta, Lukács Ági és Vass Kati az óvodai nevelés területén meghatározó szakemberek. De hosszan folytathatnám a sort.

Miért tartja fontosnak az alumni közösség kiépítését, a kar életébe való bekapcsolódást?

Egy nyelvet beszélő emberekkel együtt gondolkodni, beszélgetni jó. Szakmai tudást, tapasztalatot megosztani jó. Diákévekre és élményekre barátokkal emlékezni jó. Ennyit jót leírni sok, megélni jó. Az alumni közösség – persze, csak ha nem csinálunk belőle gittegyletet – segíthet megőrizni azt a hitet, amiért tanítani kezdtünk, vagy ha valakiben épp elveszőben van, segíthet visszatalálni hozzá.  

Ha Ön is a PPK-n végzett, és szívesen megosztaná velünk történetét, üzenne a jelenlegi diákoknak, kérjük írjon a kommunikacio@ppk.elte.hu e-mail címre, és várjuk első Alumni találkozónkra is június 23-án!