ELTEfeszt 2022

ELTEfeszt 2022
10/14

2022. október 14. 08:30 - 15:00

ELTE Trefort kert, 1088 Budapest, Múzeum körút 4.

10/14

2022. október 14. 08:30 - 15:00

ELTE Trefort kert, 1088 Budapest, Múzeum körút 4.


Hogyan válasszunk hivatást erősségeink alapján? Hogy néz ki a jövő munkahelye? Mi történik az ELTE Babalaborban? Miként vált profi sportággá a Cheerleading? – az ELTE PPK idén is izgalmas előadásokkal és szórakoztató programokkal várja a középiskolásokat az ELTE pályaválasztó fesztiválján.  

Az ELTE 10. alkalommal szervezi meg egyetemi nyílt napját, ahol oktatóink egész nap előadásokkal, mintaórákkal és interaktív workshopokkal adnak ízelítőt az egyetemen folyó tudományos munkából, a kertben pedig az egyetemi élettel kapcsolatos szabadidős programok közül lehet válogatni.

Időpont: 2022. október 14.
Helyszín: ELTE Trefort kert, 1088 Budapest, Múzeum körút 4.

Facebook-esemény

PPK-s leszek! Hírlevél felvételizőknek 

Az ELTE PPK oktatói a D és a C épületben előadásokkal, workshoppal és személyiségpszichológiai teszttel várják az érdeklődőket. Információs pultunknál a diákok egy meleg tea mellett tehetik fel kérdéseiket és közben kitűzőt is készíthetnek maguknak. A karismereti kvízünket sikeresen kitöltők pedig ajándékot kapnak!

Az ELTE PPK programjai

10.00–11.00

Női szenvedélybetegség, férfi ellátórendszer 

Van-e különbség a női és férfi szenvedélybetegségben? Hogyan kapnak ellátást, akik problémás szerhasználók vagy valamilyen viselkedési függőségük van? A nemzetközi vizsgálatok szerint egyre csökken a különbség a nők és férfiak szerhasználata között, az ambulanciákon, a rehabilitációs intézetekben mégis minimális a lányok, nők aránya. Az előadás azt mutatja be, hogy milyen társadalmi, pszichológiai magyarázatai vannak ennek a jelenségnek. 

Előadó: Kaló Zsuzsa habilitált egyetemi docens (Pszichológiai Intézet)
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem


Mit tanulunk a kisbabáktól az ELTE Babalaborban?  

Az elmúlt néhány évtizedben kisebb iparággá fejlődött a babakutatás, vagyis az életük első néhány évében járó gyerekek tudásának és szellemi képességeinek tanulmányozása. Az új módszerek és ötletes kutatások az emberiség egy több ezer éves kérdésére keresik a választ: mi a tanult és mi a veleszületett az emberben? Az előadás az ELTE Babalaborban folyó kutatásokból vett példákon keresztül mutatja be, hogy milyen típusú kérdéseket tehetünk fel és milyen válaszokat kaphatunk a babáktól – és ebből mi mindent tanulhatunk magunkról. 

Előadó: Forgács Bálint egyetemi adjunktus (Pszichológiai Intézet)
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem

11.00–12.00

Rejtett hálózatok az iskolában

A tanulókat számos hálózat veszi körbe az iskolában, még ha ez első pillantásra sokszor nem is tűnik fel. Az előadás során szó esik az informatikai hálózatokról, a közösségi média és a valós társas kapcsolatrendszer különbségeiről, tanulásról és tudáscseréről, a tananyag hálózatos struktúrájáról és a Máté-effektusról is. A prezentáció kitér a Barabási Albert-László által vázolt elméleti problémák pedagógiai vonatkozásaira, így az iskolai sikeresség és a hálózatok kapcsolatára is.

Előadó: Szabó Zoltán András egyetemi adjunktus (Neveléstudományi Intézet)
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem


Cheerleading – egy új sportág felépítése Magyarországon

Mekkora kihívást jelent egy új sportág bevezetése Magyarországon? Milyen fontos mérföldkövek vezettek idáig és mi volt ebben a diplomás sportszervezők feladata? Mi kellett ahhoz, hogy olimpiai sportággá váljon és van-e rá esély, hogy a magyar csapat is indulhasson a következő olimpián? – az előadás a Cheerleading példáján keresztül szeretné bemutatni a sport iránt érdeklő hallgatóknak a sporttudományokban és azon belül a sportszervezésben rejlő lehetőségeket.

Előadó: Kovácsik Rita egyetemi adjunktus (Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézet), az ELTE Cheerleader csapatának vezetője
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem

13.00–14.00

A jövő munkaerőpiaca és munkahelye: a mesterséges intelligencia és a HR 

A technológiai változások következtében soha nem látott gyorsasággal változik a munkaerőpiac és a munkaerővel szembeni elvárások. Milyen tudásra, ismeretekre és kompetenciákra lesz szükségünk a munkaerőpiacon 10–20 év múlva? Milyen hatással lesz a munkahelyekre a mesterséges intelligencia? Várhatóan milyen foglalkozások szűnnek meg, és milyen új munkakörök születnek? Kiderül az előadásból.

Előadó: Hegyi-Halmos Nóra egyetemi adjunktus (Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézet)
Helyszín: D épület földszint, Puskin terem


Pszichopátia - tények és tévhitek 

 Amikor meghalljuk azt a szót, hogy pszichopata, akkor az elsők között a sorozatgyilkosok olyan nagy „klasszikusai” jutnak az eszünkbe, mint Hannibal Lecter vagy Ted Bundy. Azonban nem minden pszichopata sorozatgyilkos, és nem minden sorozatgyilkos pszichopata – számos tévhit kering ezzel a személyiségzavarral kapcsolatban. Mi a különbség a pszichopátiás vonások és a pszichózis között? A pszichopaták születnek vagy azzá tesszük őket? Lehet-e „kezelni” ezt a pszichés zavart? Az előadás ilyen és ehhez hasonló kérdéseket jár körül.

Előadó: Magi Anna egyetemi tanársegéd (ELTE PPK Pszichológiai Intézet)
Helyszín: D épület 2. emelet, Eötvös terem

10.00–13.00

Mennyire ismered önmagad? 

Szeretnéd megtudni, hogy mik az erősségeid, fejlesztendő területeid? Pályaválasztás előtt állsz? Még nem körvonalazódott teljesen az elképzelésed, vagy éppen megerősítésre vársz? Szeretnéd tudni, hogy mennyire vagy izgalom- és kalandkereső, vagy hogy milyen célok és törekvések motiválnak az életben? Kíváncsi vagy arra, hogy a pacsirták vagy a baglyok táborába tartozol inkább? Hasonló kérdések megválaszolásában állunk rendelkezésedre! Online kitölthető tesztek segítségével nyerhetsz bepillantást e kérdésekbe és saját személyiségedbe! A teszteket képzett pszichológusok, a PPK doktori hallgatói helyben értékelik. 

Vezetik: Pigniczkiné Rigó Adrien egyetemi docens (Pszichológiai Intézet) és PhD-hallgatói
Helyszín: C épület, 002-es terem