Egyetemisták Száraz Novembere

Az alkoholmentes kihívás a kutató szemével

2019.12.03.
Egyetemisták Száraz Novembere
Ismét eltelt egy különleges hónap: az „Ital a padban” kampány során az egyetemisták és főiskolások kockázati ivása volt a 2019-es Száraz November központi témája.

Kiss Dániel pszichológus, a PPK PhD-hallgatója, aki a legelső Száraz November kampány óta foglalkozik a kihívásban résztvevők alkoholhoz való viszonyának feltérképezésével, arra hívja föl a figyelmet, hogy az egyetemisták azért fokozottan veszélyeztetettek a nagyivóvá válás szempontjából, mert sokan közülük nem rendelkeznek az érzelemszabályozási eszközök széles palettájával, miközben sokféle, a tanulmányaikhoz kapcsolódó stresszhelyzettel kell megküzdeniük. A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a hallgatóknak több segítségre lenne szükségük azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell strukturálni egy vizsgaidőszakot, vagy hogyan dolgozzák fel egy szóbeli vizsga kudarcát. Számukra az alkohol megküzdési mód lehet kudarc esetén vagy egy olyan szorongásos időszakban, mint amilyen a vizsgaidőszak.

A száraz novemberezők egy része online naplót vezetett a szárazság megtartásának nehézségeiről, az alkoholmentes időszakban szerzett új élményeikről, a kudarcok okairól. Kiss Dániel elmondása szerint a felmérés egyik eredményeként látjuk, hogy az emberek mit tapasztaltak, mi a viszonyuk az alkoholhoz, a másik pedig hogy mik voltak a közösség reakciói és hogy a résztvevők ezzel hogyan küzdöttek meg. A „támogatótól” a „vérszívásig”, érzelmi zsarolásig elég sok variáció megjelent. Fontos eredmény, hogy voltak olyan résztvevők, akik elkerülő stratégiát választottak: nem vállalták fel a konfrontációt, hanem szórakozóhelyen például alkoholmentes sört fogyasztottak és úgy tettek, mintha ugyanúgy ittak volna, vagy elfogadták a kínált italt, de kiöntötték. Volt azonban olyan csoport is, amelyben a résztvevők felvállalták, hogy tartják a Száraz Novembert, a kitöltők egy része a konfrontációt sem kerülte el. Attól persze hogy valaki trükköket alkalmaz, nem „esik ki”, de érdekes eredmény, hogy vannak, akik nem transzparens módon csatlakoznak a programhoz.