Borhi László történészprofesszor előadása az SGM-előadások keretében!

Borhi László történészprofesszor előadása az SGM-előadások keretében!
11/23

2017. november 23.

IZU

11/23

2017. november 23. -

IZU


Diktátorok vonzáskörében

Borhi László történészprofesszor előadása

 November 23., csütörtök, 11.30-13.00  IZU 405

Hogyan tud Magyarország manőverezni a nagyhatalmi érdekhálók között? Milyen szerepe van a nagyhatalmi stratégiáknak, illetve egyes diplomaták személyes döntéseinek, személyiségének, és a személyes viszonyainak a diplomáciai kapcsolatok és a történelem alakulására? Tehetett-e volna valamit az Egyesült Államok Magyarország szovjetizálása ellen? Miként határozta meg a nukleáris fegyverkezési verseny az amerikai és a szovjet politikát az 1956-os forradalom alatt? Elhibázott volt-e az amerikai politika, egyáltalán volt-e esély a külföldi beavatkozásra? A rendszerváltás idején az egypártrendszer összeomlásában és a megszálló hatalom kivonulásában milyen szerepet játszott a nemzetközi politika, illetve a magyar belpolitikai átalakulás összjátéka?

Az előadás a hidegháborús magyar-amerikai kapcsolatok történetén keresztül ezen, pszichológiai szempontból is fontos kérdéseket tárgyalja majd.

Borhi László, az MTA doktora, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet tudományos tanácsadója, az egyesült államokbeli Indiana Egyetem professzora oktatója az előadás keretében Dealing with Dictators című könyvét mutatja be, mely a magyar nyelven az Osiris Kiadónál megjelent Nagyhatalmi Érdekek Hálójában című könyvének angol nyelvű, átdolgozott változata. Borhi László idén ennek a könyvnek az elismeréseként elnyerte a Magyar Tudományos Akadémia Pataki Ferenc társadalomtudományi emlékérmet.